Türkiye’de basın tarihi, yazıları nedeniyle saldırıya uğrayan, öldürülen, yaralanan, hapse atılan, işsiz bırakılan gazetecilerin tarihidir aynı zamanda.
Sabahattin Ali, Abdi İpekçi, İlhan Darendelioğlu, Sami Başaran, Kamil Başaran, Çetin Emeç, Turan Dursun, Musa Anter, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Hrant dink yazıları nedeniyle öldürüldüler. Yaralanan gazetecilerin tam bir listesi tutulmamıştır henüz. Tıpkı yazıları yüzünden hapsedilen ve işsiz bırakılan gazetecilerin listesinin tutulmayışı gibi.
++
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın evinin önünde saldırıya uğraması ve burun kemiği ile kaburgasının kırılması ne yazık ki sürpriz olmadı. Kalemi güçlü ve kamuoyu oluşturma potansiyeli olan her muhalif yazar gibi Hakan’a da bir saldırı bekleniyordu.
Nitekim Hakan geçtiğimiz günlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğüne başvurup koruma talebinde bulunmuştu.
Olayın belki de tek teselli kaynağı saldırıyı düzenleyenlerin yakalanmış olmasıdır.
Bu saldırganlara caydırıcı cezaların verilmesinin yanında onları kim ya da kimlerin azmettirdiğinin de mutlaka ortaya çıkarılması gerekir.
++
Gelelim olayın bir başka boyutuna:
Türkiye son yıllarda çok kutuplaştı.
Bunda siyasilerin karşılıklı suçlamalarının, birbirlerini siyasi rakip gibi değil hasım gibi görmelerinin etkisi büyük.
Tepedeki gerilim doğal olarak toplumun tüm hücrelerine yayıldı.
++
Böyle devam edemez artık.
Normalleşmek zorundayız.
Bu konuda ülkeyi yönetenlere önemli görevler düşüyor.
Siz her konuşmanızda bazı gazete ve gazetecileri karşınıza alıp onları teröre destek vermekle suçlarsanız durumdan vazife çıkarıp harekete geçenleri durduramazsınız.
Muhalif medya susturulması gereken bir bela olarak değil demokrasinin vazgeçilmez unsuru olarak görülmelidir. İktidarı destekleyen gazetelere de “yandaş”, “yalaka” gibi alçaltıcı yaftalar yapıştırılmamalıdır.
++
Az gelişmişlik böyle bir şeydir işte…
Kimi zaman gazetecilik yapmak madende çalışmak kadar riskli hale gelir.
Başta Ahmet Hakan olmak üzere tüm Hürriyet camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.