Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çanakkale Zaferinin 100. Yılında birlik ve kardeşlik mesajı verdi. Çanakkale şehitlerinin mirasına, onların hatırasına, ayrımcılık ve bölücülük sokmak isteyenlere fırsat verilmeyeceğinin altını çizen Başbakan Davutoğlu, “Biz nefes alırken dünyada zalimler rahat uyuyamayacak” dedi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümü tüm yurtta törenlerle kutlandı. Kutlamaların merkezi, zaferin yaşandığı Çanakkale oldu. Çanakkale’deki ilk tören Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı.
18 Mart Stadyumu’ndaki  törene Başbakan Davutoğlu ile birlikte bazı kabine üyeleri de katıldı. Törende üzerinde, “Çanakkale Geçilmez” yazan altın madalya, 253 bin şehit anısına Türk Bayrağı’na takıldı. Saygı duruşu ardından İstiklal Marşı eşliğinde altın madalyanın takıldığı Türk Bayrağı göndere çekildi. Ardından törenlere katılamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Ana Muhalefet Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kutlama mesajı okundu.
Törende konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu,  milletlerin sınava çekildiği tarihi anların olduğunu belirterek, “O sınavların hakkını veremeyenler tarihten sinirlenir. 100 yıl önce böyle bir sınavı aziz milletimiz yaşadı. Balkan bozgununu yaşamış olanlar, Çanakkale’de kaderimizi değiştirdiler ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tohumlarını bu mübarek topraklarda attılar. Onların emaneti bizim için kutsal bir mirastır ve ebediyen bütün milletimiz tarafından bu miras omuzlarda taşınacak, bu aziz bayrak zirvelere taşınacaktır. Bu kutlu savaşın aziz milletimizin tarihinde, bilincinde uyandırdığı en önemli hatıra, milli birliğin ve beraberliğin önemidir” dedi.
Yurdun her köşesinden şahadete yürüyenlerin yurt topraklarında kardeşliğin tohumlarını attığını ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizim köyümüzde evimizde Hatice ninemiz vardı. Yarım asır evimizde kaldı. Her seferinde dedem onu Çanakkale’nin emaneti diye anardı. Dedemin kardeşi, eşi Çanakkale’de şehit olmuştu. Daha Çocukluğumuzda Çanakkale’yi ailemizin birliği timsali olarak görmüştük. Liseyi okurken, İstanbul Lisesinde bir altın sınıftan bahsedildi. Bir nesli Çanakkale’ye gelmiş bir sınıfın 50’ye aşkın öğrencisi bu topraklarda kalmıştı. O sebeple İstanbul lisesinin kapıları, pervazları siyaha boyanmıştır, duvarlarının rengi de sarı olduğu için sarı-siyah İstanbul lisesinin sembolü olmuştur. Hepimizin ailesinde bir Çanakkale şehidi vardır. Hepimizin hatıralarında Çanakkale’nin aziz hatıraları vardır. Aziz şehitlerimizin önünde bir kez daha söz veriyoruz; bıraktıkları miras, bıraktıkları birlik ve kardeşlik mirası ebediyen taşınacaktır. Diyarbakır’da da, İzmir’de de, Hakkâri’de de, Edirne’de de, Rize’de de, Muğla’da da o aziz şehitlerin torunları omuz omuza geleceğe yürüyorlar, yürüyecekler.

FACEBOOK YORUMLARI