Hani şu Başkanlık sorununun Türkiye’nin başına dert edenlere soruyorum. Hep diyorsunuz ya, “niye o kadar gocunuyorsunuz? Siz de o makama seçilebilirsiniz” diye. Bu konuda bir kere hiçte samimi değilsiniz.

Düşünün Allah aşkına 1 Haziran seçimleri sonrasını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu’ndan başka birine hükümet kurdurmamak için elinden geleni yapmadı mı?
Ahmet Davutoğlu’da aynı güdümde değil miydi?
Şimdi kalkmış bu ikili milletin huzurunda fetva veriyorlar. Bırakın, Allah aşkına bunu bari sizler yapmayın.
Sizin elinizden bu makamlara giderse, ya da hasbelkader böyle bir değişiklik olsun. Yer yerinden oynatırsınız.
İşte istikrar gidiyor diye sokaklara insanları dökersiniz, nerdeyse iç savaş bile çıkarırsınız. O nedenle sizin kabul edemeyeceğiniz, bir şey üzerinde Türkiye’yi maceraya götürmeyin.
HADİ BUNLARI GEÇELİM
En iyimserliğimle söylüyorum. Başkanlık sistemi gelsin, bırakın bu Ak Parti dönemini, hangi dönem olursa olsun, geçmişte Türk siyasetinde yaşadıklarımıza bakacak olursak, böyle bir yapı Türkiye’ye hiçbir zaman barış getirmez.
Türkiye’de Başkanlık sistemi işler diyenin pek samimi olduğunu sanmam.
AK PARTİ’NİN 3 AYI
1Kasım seçimlerinin üzerinden yaklaşık 3 ay geçti. Hep yeni kurulan hükümetin ilk 6 ayına bakılır. Ancak bu son hükümetin karne notuna bakacak olur isek ilk 3 ay da sınıfta kaldılar.
Sadece terör mü, ekonomi, dış politika da her şeyde sınıfta kaldı. Varsa yoksa Başkanlık, yeni Anayasa. Bir arpa boyu yol aldılar mı?
AK Parti çöküşe doğru gidiyor.
ÖZAL’IN HAKKINI YEMEYELİM
Türkiye bugünlere geldiyse esasında bunun tek mimarı rahmetli Turgut Özal ve ANAP dönemdir. ANAP’ta 4 eğilimi bir araya getirerek, Türkiye’yi bugünlere taşıyan esasında Recep Tayyip Erdoğan değil, rahmetli Turgut Özal’dır.
Türkiye’yi o ünlü 5 cente muhtaç kaldığı dönemden kurtaran da bugünlerdeki Erdoğan değil Özal’dır.
Onun için Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerekirse, burada kul hakkı yemem diyenlerin susmaması lazım.
ANCAK ANAP VE AK PARTİ’NİN KADERLERİ AYNI
Ancak kadere bakın ki, bugün AK Parti ile geçmişteki Anavatan Partisi arasında büyük bir kader benzerliği de var.
İkisi de Türkiye’nin tarihine uzun iktidarları ile damga vurdular. İkisi de istikrarlı bir Türkiye dönemi yaşadılar. Ancak her iki partinin lideri rahmetli Turgut Özal ve AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı tercihleri partilerinin çöküşünü hazırladı.
Özal’ın Cumhurbaşkanı olması ile Türk siyaset tarihinden kaybolan Anavatan Partisi’nden sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra da AK Parti’de şimdiden SOS sinyalleri veriyor.