Buram buram Anadolu , Yörükler ve Toroslar kokan resimleri ile tanınan usta ressam Turhan Ekici’nin resim sergisi sanat severlerden büyük rağbet gördü.

Eserlerinde ağırlıklı olarak yörük kültürünü ve doğayı konu eden Ekici bu yılki sergisine “ Biz Ana’doluyuz” adını vermesinin yaptığı çalışmalara ve sergilediği eserlere daha çok değer kattığını söyledi. Ressam Turhan Ekici’yle serginin bulunduğu Ankara Kalesinde bir söyleşi yaptık.

S.Ö. Bize kendinizi anlatırmısınız ?

T.E. Malatya 1953 doğumluyum. Tahsil hayatımın uzunca bir bölümü İstanbul’da geçti. Sırasıyla İstanbul Ortaköy Öğretmen Okulu Resim bölümü sonrasında, yüksek öğrenimimi İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim-iş bölümünde tamamladım. Emekli olana kadar resim öğretmenliği yaptım. Yaşadığım şehir Antalya’da kendi özel atölyemde resim çalışmalarımı sürdümekteyim.

S.Ö. Özel atölyenizde resim yapmanın dışında o yıllarca yaptığınız resim öğretmenliğini sürdürüyor musunuz ?

T.E. Bugüne kadar sayısız öğrenci yetiştirdim. Öğretici olmak, öğretmenlik yapmak çok güzel bir duygudur. Bu yüzden vazgeçemiyorum. Bu bana ayrı bir haz veriyor. Fakat ağırlıklı olarak kendi eserlerimi çalışıyorum. Sanat sevgi demektir, sanatçı yetiştirmekte buna palelel olarak sevginin yoğunlaşması. Yani ben resim yapmayı sevdiğim kadar ressam yetiştirmeyi de seviyorum.

S.Ö. Resim çalışmaları, dersler, öğrenciler bütün yaptığınız bu değil herhalde. Sanat ve sanatçı adına başka ne tür çalışmalarınız var ?

T.E. Ben uzun süredir Antalya’da yaşıyorum. Atölye çalışmaları, dersler , sergiler dışında yaşadığım şehirde bir çok sosyal sorumluluk projelerine koşulsuz olarak katılıyorum. Ayrıca meslek örgütlerine üyeliklerim var. Bunlar GESAM ve GÜSAD yönetim kurulu üyeleri verebileceğim bazı örnekler. Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi seçici kurul üyeliğini de halen sürdürmekteyim.

S.Ö. Bugüne kadar katıldığınız kişisel ve karma sergiler vede aldığınız ödüllerden de bahseder misiniz ?

T.E. Ulusal ve uluslararası katıldığım bir çok sergi oldu. Bugüne kadar yaklaşık 20 adet kişisel sergim oldu. Ayrıca 100’den fazla karma sergiye katıldım. Bunların bazıları uluslararası idi. Katıldığım ulusal ve uluslararası resim ve afiş yarışmaları da var. Bu yarışmaların bazılarından kazandığım ödüllerim oldu.

S.Ö. Resimlerinizde kullandığınız tekniklerden ve temaları nasıl seçiyorsunuz ?

T.E. Resim tekniklerinin tümünü severek ve isteyerek çalışırım. Ben 35 yıllık resim hayatımda klasik biçimden soyut sanat anlayışına sürdürdüğüm çalışmalarımda hiç ayırım yapmadım. Resimleri evren zenginliği ve çeşitlilik gerçekliliğinden konsantre görüntüsü çabasıyla yorumlarım. Resimlerin tümüyle evrenin nesnel ve soyut değerlerinden beslenerek sistemleşeceğine gerek beynimle gerekse yüreğimle inanarak çalışıyorum. Evrende gördüğüm nesnelerin anladığım oluşumlarını, dengeleri ve kozmik iletişimlerinin gerçekliğinden esinlenerek estetik beğeni , heyecan ve dinamiğin sentezi ile sanatı buluşturuyorum.

S.Ö. Bu son serginizden biraz söz eder misiniz. Serginin adı , teması neden “Biz Ana’dolu” örneğin ?

T.E. Ben son çalışmalarımda ana tema olarak hep kadını seçtim. Özellikle Torosların göz alıcı renkleri ile bezenmiş giysileri, taktıkları başlıklarıyla zaman zaman göçer konar yaşantılarıyla Anadolu kadınını resmetmeye çalıştım. Zaten sergimizin konsepti adı gibi hem kadınımızı ön plana çıkarmak hem de Anadolu’dan bahsetmekti . Bu yüzden sergimize içinde kadın vurgusunu barındıran “Ana” kelimesine de işaret eden “Biz Ana’dolu” adını verdik. Çalışmalarımın genelinde, oldukça farklı renk nüansları ve belki adını bile veremeyebileceğim ayrılıkta renkler, en açıktan en koyuya tonlamalar, en parlaktan en mata uzanan bir skala içermesi de zıtlıkların ve dengesizliklerin dengeye dönüştüğü sonsuzluk içermesindendir.