23 Temmuz 1919 tarihinde toplanan Erzurum Kongresi’nin 96. yıl dönümü kapsamında düzenlenecek olan “Kurtuluştan Dirilişe Milli İradeye Saygı Turu”nda bisikletçiler, Samsun’dan alacakları kurtuluş bayrağını, Erzurum’a kadar götürecek.
Birçok kurum tarafından desteklenen tur kapsamında 10 sporcu, 1 antrenör ve yöneticiden oluşan 12 kişilik bisikletli kafile, Samsun’a gidecek.
Samsun Valiliği’nden ‘Kurtuluş Bayrağı’nı alacak olan bisikletçiler, ilk olarak Havza’ya geçecek. Kaymakamlıktan ‘Havza Bildirgesi’ kararlarını alacak bisiklet kafilesi, Amasya’ya hareket edecek. Amasya Valiliği’nden ‘Amasya Genelgesi’ kararlarını alan bisikletçiler, Erzincan üzerinden Erzurum’a ulaşacak. Son olarak, Erzurum Kongresi’nin yapıldığı ‘Atatürk Evi’nin önüne gelinerek tur tamamlanmış olacak. Böylece yolculukta, 750 kilometre boyunca pedal çevrilecek.
Konuya ilişkin olarak federasyondan alınan bilgide, milli mücadele duygusunu anlatabilmek için böyle bir organizasyon düzenlendiği ve turda, Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yol haritası boyunca bisiklet sürecekleri ifade edildi.