TBMM eski Başkanı ve Ak Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “Ben siyaset adamıyım, bu birlik ve beraberliğinizi de fazla siyasetçilere bırakmayın” dedi.

Antalya Sanayi ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) salı toplantılarının konuğu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski Başkanı ve Ak Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan ve işadamlarının katıldığı toplantıda Cemil Çiçek ‘Türkiye’deki Son Gelişmeler’ başlığı altında bir konuşma yaptı. Türkiye ve Belçika’daki canlı bombalı terör saldırıları ve Güneydoğu’da 3 askerin daha şehit olduğu olayları hatırlatan Cemil Çiçek, bu olayları lanetle kınadı.
AVRUPA’YA TERÖR TEPKİSİ
Kim yapıyorsa, kime karşı işlenirse işlensin terörün dini, milleti, ırkı olamayacağı belirten Cemil Çiçek, “Vahşice bir eylemdir ve lanetliyoruz. Ama şunun da bilinmesi lazım, özellikle 2002’den bugüne en başta Belçika makamları olmak üzere tüm Avrupalı dostlarımıza bu terörün bir gün gelip kendileri için de sıkıntı çıkaracağını, ‘Bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın’ demenin faydası olmayacağını, yılan yaşarsa bir gün ısıracağını söylemekle ömrümüz geçti. 2002’ye kadar bizim canımızı yakan terör örgütlerini himayesine alan Avrupa, bu terör örgütlerine karşı Türkiye’nin bütün ısrarına rağmen hiçbir işlem yapmadı. Türkiye’de suç işleyenler kolaylıkla Avrupa’da iltica imkanı buldu, oralarda palazlandılar, eğitim aldılar, kaynak buldular ve bizim insanımızın kanını akıttılar. 2002’ye kadar bu terör örgütlerini sanki bir hayır kurumu gibi mütalaa ettiler. Biz anlatmaya çalıştık, ama duyan olmadı. Ama geldiğimiz noktada ümit ederiz ki artık terörle mücadelede bu aymazlıklar son bulsun, herkes üzerine düşen görevi yapsın, her ülke altına imza ettiği anlaşmaların gereğini yapsın. Çünkü terörle mücadele anlaşmalarında ya yargıla, ya iade et. Bizimle ilgili ne doğru dürüst yargıladılar, ne de iade ettiler” dedi.
BİRLİK VE BERABERLİĞİNİZİ SİYASETÇİLERE BIRAKMAYIN
1966’da siyasete girdiğini ve o dönemde Türkiye’nin zor bir dönem yaşadığını, 2016 yılında da yine zor bir dönemden geçtiğini kaydeden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben siyaset adamıyım, bu birlik ve beraberliğinizi de fazla siyasetçilere bırakmayın. Bizim yönümüzden de, bize bakarak kendi aranızdaki ilişkilerinize en ufak bir zarar gelmesin. Hangi görüşten, inançtan olursanız olun, siyasi kanaatiniz ne olursa olsun, bunlar bir demokratik toplumda olabilecek şeylerdir ama ilişkilerinize, ülkenin birlik ve dirliğine zarar verecek hale gelmemelidir bu farklılıklar. Bunu durup dururken niye söylüyorum, kamuoyu araştırmalarına baktığımızda maalesef terör ve başka sebeplerle bir deli taş atıyor,40 akıllı çıkaramıyor. Bazen atılan bu taşlarla milletin dikiş noktalarına atılan jiletler var, filanca kökenlidir diye alışverişini kesiyor, falancadır diye minibüsüne bindirmiyor, filanca diye fevri davranışlar oluyor. Büyük yangınlar küçük çıngılardan çıkar. Onun için bu toplum bu manada çok hassas, sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Bu ülkenin insanları birbiriyle kaynaşmıştır, tarihi, kültürü, inanç değerleri birdir. Toplumun üzerinde sivil toplum örgütlerinin tesiri daha çoktur. Çünkü biz siyasiler bazı konularda taraf oluyor olabiliriz.”
ÜSLUP UYARISI
Üslubun da çok önemli olduğunu belirten Çiçek, “Emin olun bir yanlış söz toplumu ayağa kaldırabiliyor. Geçmişte televizyon sunucuları vardı, bir cümle söyledi, ‘mum yakmak, bilmem ne’ dedi, Türkiye ayağa kalktı. Bakın bir sözün yaptığı tahribatı, emin olun düşman ordusu yapamaz. Onun için en başta biz siyasetçiler, şu üslup meselesini Türkiye’nin bir defa daha gözden geçirmesi gerekiyor. Biz siyasetçilerin en büyük imkanı dilidir, başının belası olan dilidir. Maalesef dilimizi kötü kullanıyoruz. Özellikle bu siyasi demeçlere baktığımızda, Güneydoğu’dan verilen mesajlara baktığımızda bu birlik beraberliği ciddi ölçüde zedeleyen bir kısım üzücü konuşmalara şahit oluyoruz” dedi.