Çankaya Belediyesi Sosyal Projeler Merkezi’nde bulunan Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi’ne (ÇAÇOY) girdiğinizde sizi rengarenk oyuncaklar karşılıyor. Çocuk olmaya gerek yok, oyuncaklar bir anda sizi bambaşka dünyalara götürmeye yetiyor. O rengarenk çıngıraklar, yap-bozlar onları yapanların hayalleriyle sıradan oyuncakların ötesine geçiyor. 

Çünkü onları yapan ellerin çoğu, çocukluğunda oyuncağa bile dokunmamış. O ellerden biri yağmur çamur demeden sokaklarda ekmeğini aramış, biri 20 yıl sokağa çıkmamış, bir diğerinin hayatı ise geçirdiği trafik kazasından sonra yeni bir yola girmiş. Tamamı engelli üreticilerden oluşan ÇAÇOY’da, o eller şimdi mutlu…
ÇALIŞANLARIN TAMAMI ENGELLİ
Atölye de orada üretilen oyuncaklar da sıradanın fazlasıyla ötesinde… Siyah-beyaz hayatların rengarenk bir dünyaya dönüştüğü atölyede çalışanların tamamı engelli. Her birinin yaşamında ayrı bir başarı öyküsü var. Kimi koltuk değeniyle tutunduğu hayatta 20 yıl eve mahkum olmanın acısını çıkarıyor; kimi ise hem ekmeğini kazanıyor hem çocukluğunu yaşıyor. Onlar için başarmak hiç de zor değil önlerine fırsat çıksın yeter.
20 YILIN ARDINDAN DOĞAN GÜNEŞ
Doğuştan fiziksel engelli olan Aynur Akeren koltuk değnekleriyle hayata tutunuyor. 20 yıl boyunca hayatı sadece pencerenin ardından izleyen genç kadın şimdi tam da hayatın içinde. Engelinden dolayı yıllarca evden dışarıya çıkamayan Aynur’un hayatı ÇAÇOY’da oyuncak yapmasıyla değişti. Atölyede birbirinden güzel oyuncaklar üreten Akeren, yıllar sonra da olsa “Artık kendime güveniyorum” diyor.
OYNAMAK VE KAZANMAK
Murat Yılmaz da ÇAÇOY üreticilerinden biri… 23 yaşındaki Murat’ın çok erken yaşlarda ailesine bakma sorumluluğu omuzlarına yüklenmiş. Murat ekmeğini sokak sokak geri dönüştürülebilir atıkları toplayarak kazanmaya başlamış. Bir tanıdığının yönlendirmesiyle kapısını çaldığı ÇAÇOY’da 6 aylık eğitim alan Murat, artık bir üretici. Murat bugün hem yaşayamadığı çocukluğunu yaşıyor hem de ekmeğini kazanıyor.
SİYAH-BEYAZIN ARDINDAN
ÇAÇOY’un ilk kursiyerlerinden olan Memduh Yapmış da “Bugünün engelsizi, yarının engellisi olabilir” cümlesinin tam karşılığı. Memduh geçirdiği trafik kazası sonrası, hayatını 2 tekerlekli sandalyeyle yaşamaya başlamış. Önce işini kaybeden Memduh daha sonra eşiyle yolarını ayırmak zorunda kalmış. Hayatı sadece siyah-beyaz olarak nitelendiren Memduh için şimdi hayat rengarenk, o da ÇAÇOY’da çocuklar için hayatı güzelleştiren bir insan.
ÇAÇOY HAKKINDA GENEL BİLGİ
-ÇAÇOY 2011 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. -Atölyede 6 aylık kurslar İş-Kur ile ortaklaşa veriliyor.
-Bugüne kadar 150 engelli kurs gördü.

FACEBOOK YORUMLARI