İsveç’te Türkiye masaya yatırıldı. Özellikle son 2 yıl içerisinde yaşananların rahatsızlık boyutta olduğu mesajı verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan endeksli bu gidişat sonucunda, Türkiye’de son 2 yılda herşeyin geriye doğru  gittiği konusunda sonuç ortaya çıktı. Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğü ağırlık tartışmada  konuşmacılar, tamamen karanlık bir tablo çizdiler. Stockholm’de Avrupa Evi’nde yapılan seminere Ak Parti Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Metin Bakkalcı katıldı. Avrupa Komisyonu Genişleme Dairesi Türkiye Politikası Uzmanı Rainer, Türkiye çok iyi ilerlerken, bir anda geri geriye giden bir ülke haline geldiğini söyledi. Türkiye’de özellikle fikir insanlarına gazetecilere ve yazarlara karşı büyük baskı ve korkutma yönünde hukuksal açılımların Avrupa tarafından endişe ile takip edildiğini kaydetti. Türkiye’nin her geçen gün Avrupa’dan uzaklaşan bir yolu tercih etmeye başladığını da kaydeden Avrupa Genişleme Dairesi Türkiye uzman Rainer, Türkiye’de ’’Hakimler ve Savcıların da büyük baskı altında’ ’görev yaptığını söyledi. Toplantıda konuşan diğer konuşmacılar da Türkiye’de 1 Kasım seçim öncesi atmosferin de Avrupa’lı bir Türkiye’den çok uzak olduğundaydı. Örnek olarak ise Cumhurbaşkanı’na olumsuz birşey söyleyenin kendisini gözaltında bulduğunu Diyarbakır da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterini yırttığı için çocukların gözaltına alınarak tutuklanmasının Avrupa’da yaşanan bir şey olmadığını dile getirdiler.
TÜRKİYE’DE HERGÜN İNSANLAR ÖLÜYOR
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Metin Bakkalcı da Türkiye’de bugünkü politikaları anlatırken, ’’Ya bizimlesiniz, ya da teröristsiniz’’şeklinde algılandığını hukukun büyük darbe gördüğünü söyledi. Türkiye’de her geçen gün siyasi alanda baskıların arttığına dikkat çeken Bakkalcı, ’’Türkiye’de 2000-2005 yıllarındaki reformcu adımların şimdi geri işletildiğini ve her gün insanların öldürüldüğünü söyledi.
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İSE FARKLI BİR TÜRKİYE ANLATTI
Türkiye hakkında konuşmacıların neredeyse hepsi, Türkiye’deki gidişatı olumsuz tablolarla anlatırlarken iktidar partisinden katılan AK Parti Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu ise Türkiye’nin Avrupa için öneminin arttığını Türkiye’nin Avrupa’yı örnek aldığını söyleyerek salondakileri bıyık altı güldürdü.
TÜRKİYE İLERLEMİYOR
CHP Milletvekili ve İnsan Hakları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da 5 yıl önce de bu salonda konuştuğunu geçen 5 yıl içerisinde Türkiye’deki tablonun daha da ağırlaştığı mesajını verdi. Tanrıkulu, 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’deki demokrasi ve ifade özgürlüğünün çok gerilediğini söyledi.
İŞTE TÜRKİYE İSVEÇ’TE BÖYLE YANKI BULDU
Türkiye’de AK Parti  son seçimde tek başına yine iktidara gelecek oya sahip olsa da Avrupalılar ve Türkiye’den gelenler AK Parti iktidarına pek olumlu bakmıyorlar. Türkiye’de hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye hakkında çok olumlu tablo çizseler de buralar onları maalesef doğrulamıyor. Türkiye’de birileri birilerini aldatıyor, ancak Avrupa’dakiler neyin, ne olduğunu bizden daha iyi biliyorlar. Bu kadar katılımcıdan sadece AK Parti Milletvekili Ensarioğlu, ne kadar üyesi olduğu iktidar partisini olumlu yönde anlatsa da, kendinden başkasını aldırmadı. Bıyık altı da güldürdü.