Ak Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılında cezaevlerinde kalan hükümlü ve tutuklu sayısı 49 bindi. Bu sayı aradan geçen 13 yılda sürekli arttı ve günümüzde 165 bini aştı.2012’de 9, 2013’de 6, 2014’de 5 ve 2015’de 8 yeni cezaevi açılmasına karşın ihtiyaca yanıt verilemiyor. Birçok cezaevi tıklım tıklım dolu.
İktidar adına pek parlak bir tablo değil bu.
++
Peki, neden böyle oldu?
Galiba birinci neden, işsizlikten kaynaklanıyor.
Ak Parti iktidarı tüm çabasına karşın işsiz sayısını azaltamıyor. Çalışma Bakanlığının verilerine göre işsiz sayısı 2 milyon 800 bin kişi. CHP’nin yaptırdığı bir araştırma ise işsiz sayısının 6 milyon 200 bini geçtiğini gösteriyor.
İşsizlik bu boyutta olunca hırsızlık, soygun, gasp, yankesicilik, dolandırıcılık gibi ekonomik suçlar artıyor doğal olarak.
++
Cezaevlerinin dolmasının bir diğer nedeni ise adalet sistemine olan güvensizlik galiba.
İnsanlar haklı oldukları halde davaların yıllarca sürmesi nedeniyle mağdur oluyorlarsa ne yazık ki adaleti kendi elleriyle sağlama gibi yanlış bir yola yöneliyorlar. Cinayetlerin, yaralamaların artmasında, mafyanın boy göstermesinde bunun önemli etkisi vardır sanırım.
“Çözüm Süreci”nin başarıyla noktalanamaması yüzünden terörün artarak sürmesi de cezaevlerini dolduran etkenlerden bir başkasını oluşturuyor.
++
1 Kasım’da sandığa gidecek olanlar, şu sorulara mutlaka yanıt aramalıdır:
-Cezaevleri neden bu kadar doldu?
-Ekonomik suçların artmasında mevcut iktidarın payı nedir?
-Ülkeyi 13 yıldır yönetenler yine iktidara gelirlerse suçların artmasına, dolayısıyla cezaevlerin tıka basa dolmasına çare bulabilirler mi, yoksa mevcut sorunlar artarak sürer mi?