2017 Ocak ayı enflasyonu ekonomideki kötü gidişatı tüm gerçekçiliği ile ortaya koydu. Yılbaşında yapılan maaş zamlarının yarısı daha ilk ayda eriyip gitti.

İki aya kalmaz, maaşlar yani vatandaş enflasyonun altında tamamen yok olur. Şimdi de “enflasyonu düşürelim var mısın? diye klip çekin biz de seyredelim sevgili evetçiler!

Neredeyse bütün sektörlerde mal ve hizmetlerin fiyat artışı yıllık en az yüzde 15, aylık olarak giyim ürünleri kalemleri dışında en az yüzde üç. Şimdi tüm tahminler Şubat ayından itibaren çift hanelere yani yüzde 10’nun üzerine çıkacağı yönünde.

Bu arada bizim ünlü sivri biber aylık zam şampiyonluğunu kabağa kaptırmış. Kabak yüzde 92, patlıcan 79,, salatalık yüzde 74, sivri biber yüzde 63, oranında artmış. Demek ki vatandaş üstüne başına bir şey almamış, kendini kabağa patlıcana, salatalığa, sivri bibere vurmuş. Önemli değil, yılsonunda sivri biber yine birinci olur.
Rakamlar gösteriyor ki üretici ve tüketici fiyatlarındaki dengesizlik daha piyasalara tam yansımamış. Üretici fiyatları yüzde 13, tüketici fiyatları yüzde 9. Bu dört puanlık fark iki üç ay içinde piyasalarda dengesini bulur. Buna yeni zamları da eklersek enflasyonu yüzde 20’ler rahatlıkla vurdururuz.
Bu artışları havaya, suya mevsime bağlamanın anlamı yok. Sadece son 3 ayda yüzde 30 değer kaybeden bir paranız varsa enflasyon da bir o kadar artacaktır. Merkez Bankası yılsonu yüzde 8 hedefini ister yükseltsin ister düşürsün, geçmiş olsun. Demek ki döviz bozdur, altın al kampanyaları da doları faizle düşüreceğim politikaları da işe yaramadı.

Daha önce de belirttik, birileri ekonomideki kötü gidişata müdahale etmekte geç kaldı. Dolar zıplarken ”geçici, dış güçlerin oyunu” denildi ama sonuç ortada. “Faizi artırma da ne yaparsan yap” saplantısı bizi enflasyon batağına soktu. Piyasalara geleceğe yönelik güven verilmedi, inandırıcılık kayboldu. “Referandum da referandum” denildi, sonuç ortada. Ekonominin çarkları zaten durma noktasında gelmişti. Şimdi tamamen duracak. Ne alan ne satan kalacak.
Hemen hesaplayacaklar, en büyük artış olan alkollü içecekler ve tütün ile ulaştırmayı rakamlar dışına bırakalım, enflasyon artışı o kadar da yüksek değil diyeceklerdir.

Ama biz soralım. Yeni anayasal devlet yönetim sistemi bu enflasyona nasıl bir çare bulacak? Bu fiyat artışlar karşısında maaşı, geliri yetersiz kalan vatandaşa meydanlarda ne diyeceksiniz?
Bu arada bir not da düşelim, yeni genç kuşak ekonomistler, analistler, “aaa ne kadar yüksek oranlar” diyorlar. Genç arkadaşım sen enflasyonun ne olduğunu annene babana, hatta en iyisi nine, dedene sor. O zaman ağzın daha da açık kalır.

FACEBOOK YORUMLARI