ERZURUM merkez Yakutiye Belediyesi tarafından açılan meslek edindirme kursuna katılan evli ve 3 çocuk annesi Gülpaşa Çam, çeyiz dükkanı açarak kendi işinin patronu oldu.

Yakutiye Belediyesi tarafından açılan meslek edindirme kursuna 1 yıl boyunca devam eden Gülpaşa Çam, aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çeyizlikler yapıp satmaya başladı. Aldığı siparişler giderek artan Çam, merkez Palandöken İlçesi’nin Yıldızkent Semti’nde ‘Ana- kız çeyiz’ adını verdiği dükkan açtı.
Yakutiye Belediye Başkanı AK Partili Ali Korkut, Gülpaşa Çam’ın dükkanına ‘Hayırlı olsun’ ziyaretine gitti. Gülpaşa Çam’ın gösterdiği cesareti ile diğer kursiyerlere örnek olduğunu ifade eden Başkan Korkut, şunları söyledi:
“Meslek edindirme kurslarını 7 yıldır düzenliyoruz. Her yıl 50- 60 kişilik gruplarımız oluyor ve bunlar çeşitli eğitimler alıyor. Gülpaşa hanım kursa başladığı günden itibaren ‘Ben iş yeri açacağım’ demesi ve kendine güvenerek bunu hayata geçirmesi beni son derece onurlandırdı. Bizim amacımız aslında kadınları evlerden çıkarmak ve aile ekonomisine katkı sağlayacak boyuta getirmek. Öğrendiğime göre çok sayıda sipariş almaya başlamış. Daha yeni açılmış olmasına rağmen sipariş alacak duruma ulaşması çok güzel. Bir yıllık süreç geçtikten sonra buranın iş hacminin daha artacağını ve başka kadınlara iş imkanı vereceğini düşünüyorum.” Hayatının büyük bir bölümünü evde yemek yapıp, çamaşır, bulaşık yıkayarak ve çocuklarını büyüterek geçirdiğini ifade eden Gülpaşa Çam, hedefinin dar gelirli kadınlara iş vermek olduğunu belirtti. Mesleğini en iyi şekilde yapacağına inandığını belirten Çam, “Kendime güvendim ve işimin patronu oldum. ‘Burası benim’ demek çok güzel bir duygu. İnsanın kedine güveni geliyor. Şimdilik dükkanı kendim idare edebiliyorum. Ama her geçen gün siparişler artıyor. Yakında dar gelirli birkaç kadını iş sahibi yapmak istiyorum” diye konuştu.