Hakikaten Türkiye çok ilginç bir ülke çünkü bir sürü sorunları var. Sokakta insanların yaşam sıkıntısı var, insanlar köprülerin üzerine çıkıp bağırıp, çırpınıyor.

Cumhurbaşkanı olmasa nerdeyse canına kıyacaklar.  Hayat pahalılığı almış yürümüş. Rusya krizinin Türk ekonomisine nasıl yansıyacağı tartışılıyor. Yani başımızda devam eden Suriye karışıklığı, Kürt sorunu yığınca diğer sorunlar varken, Türkiye TBMM’deki halıların renginle yoğunlaşmış.İlk önce Başbakanlıkta başlayan protokol karşılamalarındaki kırmızı halı yerini, Türk rengi olan Türkuaz rengini dönüştürüldü. Arkasından Cumhurbaşkanlığı Saray’ında da aynı takıntı. Kırmızı gitti, Türkuaz geldi Şimdi de TBMM’de kırmızı halıya son. Yaşasın Türk rengi Türkuaz. Sanki sorunların hepsini çözdünüz de bir halımız kusur kalmıştı.
 DÜNYA PROTOKUL KARŞILAMALARINDAKİ RENK KIRMIZI
Hey Allah’ım sen bu insanlara akıl, fikir ver. Halıların ne zararı vardı. Dünyanın değişik yerlerine bakın. Protokol karşılaştırmalarında hep kırmızı halı vardır. Yani dünyaya litarütürüne girmiş klasiklerdendir. Bırakın devlet protokolünü, özel otellerdeki uygulamalarda da klasik renk kırmızı tercih edilir. Hiçbir yerde o ülkenin rengine dair bir protokol karşılaması ne duydum ne de gördüm. Belki Orta Asya ülkelerinde, ya da Türkî Cumhuriyetlerinde var mıdır onu tam bilmiyorum. Ancak batılı ülkelerde böyle bir renkleştirme yok.
 NEDEN HEP BİR CUMHURİYET MİRASI İLE UĞRAŞILIR
Sanıyorlar ki, kırmızı halı gidip, Türkuaz halı gelirse Türkiye kalkınacak, gelişmiş ülkeler arasına girecek. Dün öteki hükümetleri eleştiriyorlardı, kaldırım taşlarını durmadan değiştiriyorlar, saçı bitmemiş, yetimin parasını çarçur edebiyatı yapıyorlardı. Şimdi onlar aynısını yapıyor.
Osmanlı döneminde acaba protokol karşılamalarında Türkuazlı halılar var mıydı diye düşünmüyor da değilim.
Bir de bu uygulamaları farklı açıdan baktığımızda, Cumhuriyet döneminden beri uygulamaya giren ve dünya klasikleri arasındaki kırmızı renkli protokol karşılama halıları bazılarında rahatsızlık mı yaratıyor.
BU UYGULAMALARA TOPLUM NE DİYOR ACABA
Televizyonda bu Türkuaz halı haberini dinlerken, şu mikrofonu bir de sokağa indirsenize, şu insanlara bu halı merakını sorun dedim. Ancak kimse buna yeltenmedi. Ancak onlara bunu götürecek medya kalmamış ki.