Atalay Filiz olayı ne kadar meslek alanıma dahil ya da değil çok belli. Kişisel olarak sadece toplumsal tepkiyi değerlendirebilirim. Kaldı ki, öncelikle gösterilen tepkilerin normal/sağlıklı olmadığını zaten herkes gibi de söylerim.
Yakalanan kişinin seri katil olması için bazı koşullar gerekli imiş her şeyden önce, bunu öğrendim. Kısa bir araştırma yaptım ve bu konuda daha önce adliye polis muhabiri olarak çalışan bir gazetecinin röportajına ulaştım.
Öneririm okumanızı ve kitabı da var. Çok etkileyici açıklamalar yapmış. Sevinç Yavuz, Türk Seri Katiller adlı bir kitabı var. İnanılmaz başarılı bence, çünkü Türkiye’deki seri katillere ilişkin bir tarihçe var kitapta.
Gelelim bizim yeni yetme çakma seri katile; kendisi ile ilgili itiraf ettiği bir kaç cinayet var, sevgilisi ve arkadaşları. Yakalanmadan önce zaten bunlar iddia idi, şimdi itiraf etti. Medyanın çizdiği profile bakınca seri katilden çok psikopatolojik bir durum var.
Bu adam söylenen şeyleri yaptıysa, hep çevresindeki insanları öldürmüş. Atalay Filiz yakın çevresindeki insanlarla ilişkilerini sağlıklı bir biçimde sürdüremediği için şekilde sürdüremediği için onları ortadan kaldırarak sorunu çözme yoluna gitmiş. Bence seri katilden çok 4 kişiyi öldüren sağlıksız birinden söz ediyoruz.
Bizim medya gerçekte ülkede olup biteni yazamadığı için mal bulmuş gibi olayın üzerine atlayarak, kendisine bir seri katil yarattı.
7 Hazirandaki seçimden sonra Türkiye’de binlerce insan öldü. Bunu .öt korkusundan yazamadıkları için Suruç’u, Nusaybin’i, Tahir Elçi’yi anlatamadıkları için sokaklarda katledilen kadınları konuşamadıkları için, doğudaki çatışma sürecinin gerçek nedenlerini yazamadıkları için ellerine geçen Atalay Filiz’i evire çevire seri katil yaptılar.
Böylesine parodoksal ruh hali de oldukça incelenmeye değer esasında. Sosyal psikoloji Türkiye’de çaresiz. Vezneciler’de11 yurttaşımız hayatını kaybetti. Hemen ardından Adana’da öğrenciler katliam gibi bir kazada can verdi. Her gün çok sayıda insan ölüyor Türkiye’de. Sorumlular yakalanamıyor, cezalandırılmıyor.
Adalet, hak hukuk algımız ve güvenimiz yerle yeksan oldu. Toplum şiddeti kanıksadı. Vee, en kötüsü herkesin içinde engel olamadığı ve devamlı beslenen bir şiddet ve nefret duygusu yaratıldı.
Bu arada sağlık personeli ve emniyetçilerin içine düştüğü zavallılığı şurada yazarken utanmadım desem yalan olur. Seri katil hikâyesinden polisiye bir başarı öyküsü yaratarak, bunu bir selfie ile taçlandıracak kadar başarısızlar.
Öyle değil mi? Defalarca bindiği dolmuşta polis değil, vatandaş ihbarı ile yakalandı. Yani demem o ki, Atalay Filiz’in psiko patolojisi daha kolay tedavi edilir, peki bütün ayarları bozulan ve günden güne dip yapan bu toplumu hangi tedavi kurtaracak?
Oruç tutmayanın bir tarafını kesmekle tehdit ederek, bir de bunun için video çeken, kendisini inşaat mühendisi zanneden psikozlu varlık ile üniversitede profesör olma mertebesine erişen, beni unvanımdan utandıracak hale getiren ”namaz kılmayan hayvandır” açıklaması ile maksadını aştığı söylenen diğer varlık, maksadı ne ise onu da anlamadık ya…
Var mı bunları tedavi edecek bir disiplin? Bildiğim henüz keşfedilmediğine göre, ne yapacağız?
Asıl soru budur bence…