Bir kuruş borcumuz yok

94

İş hayatından siyaset geldiğini belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Vergi, Sigorta, İşçi alacakları dâhil tüm müteahhitlerine de zamanında ödeme yapıldığını belirterek, “ Ankara’nın en yeşil belediyesi olduk” dedi.Belediye hizmetleri konusunda Ankaralıların kuşku yok ki ön yargıları vardır. Kimi beğenir, kimi beğenmez.
Yenimahalleliler ise 2. Dönem seçtikleri Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ ın makam kapısı açık siyasetini beğeniyorlar.
İvedik Organize Sanayi Bölgesinin kahvaltılı toplantısında dinlediğim Yaşar’ı ziyaret ederek sorular yönelttim. İşte Başkanın önemli açıklamaları:
Soru: Sanayicilere yönelik konuşmanızı ilginç ve heyecanlı buldum. Sık sık alkışlandınız.
Yaşar: Ben, siyaseti siyasi konuşmam ayrıdır ama Belediye Başkanı olarak konuşmam, vatandaşlarımla konuşmam ayrı olması lazım. Örnek iktidara ya da sadece partisine oy veren vatandaşlara değil tüm o bölgedeki insanlara veya Türkiye’ye hitap etmem lazım. Belediyenin maddi kaynakların burası bana oy verdi veya vermedi diye değil herkese hizmet verecek şekilde harcarım
Soru: Gelen vatandaş tabiri caiz ise selamsız sabahsız odanıza girip sorunlarını anlatıyor. Siz de oturtup çay ikram edip çözüm öneriyorsunuz.
Yaşar: Bu belediye de Başkanın odası da herkese açık. Bu belediye düşüncesi ne olursa, ırkı ne olursa, mezhebi ne olursa işçi, emekçi, köylü herkese açık. Herkese gücüm yettiği kadar yetişmeye çalışıyorum. Yenimahalle’nin kaynaklarını acil ihtiyaç sırasına göre ve halkın sorunlarını çözecek şekilde harcıyoruz.
Soru: Borçlanarak mı kaynak yaratarak mı finans sorununu çözüyorsunuz?
Yaşar: Borçsuz bir belediye yarattık ki kendi yağıyla kavrulabilen işçisine maaşını ödeyen, ikramiyesini ödeyen hiçbir resmi kuruma da borcu olmayan bir belediye yarattık. Bu kolay olmadı. İşte benim bunu yaratmam bugün de konuşmamda söylediğim gibi iş adamlığımdan gelmemden kaynaklanıyor. Dürüst bir tüccar işini yönetiyorsa ben de burayı bir işletme olarak görüyorum. Ve o şekilde yönetmeye çalışıyorum.
Soru: Her soruna yetişemezsiniz, Belediye kadroları çözüm üretmiyor mu ki vatandaş size geliyor?
Yaşar: Benim altımda çalışan kadro önce vatandaşıma saygılı olacak. Her şey kafasında, bir şeyi unutmayacak. Aldığı maaşı o vatandaşımın verdiğini unutmayacak. Vatandaşımıza insanca davranacak. Yapılabilir, yapılamayabilir vatandaş yapamayacağımız şeyi de getiriyor. Bana da getiriyor. Açıklayacağız, sinirle gelen güler yüzle bu belediyeden çıkacak. O zaman başarı yazılır. Yani şunu söyleyeyim güzel şeyler yaptık. Bakın orada da söyledim 220 bin metre kare yeni kapalı alan yaptık ki bu binayı aldım ben yeniden yeniledim.
Soru: Binalar tamam da ya yeşil alan çalışmalarınız?
Yaşar: Başkan olduğumda bir buçuk milyon metre kare yeşil alan vardı Yenimahalle’ye 60 senede yapılmış. Biz ise bir milyon 600 bin metre kare yeşil alan yaptık. Kaldırımdır, yoldur, asfalttır tümünü bunların en iyi şekilde yaptık. Ben iddia ediyorum Türkiye’nin en yeşil, Ankara’nın en yeşil, en düzenli, en yenilikçi en bol kültür merkezi olan yerel yönetimi Yenimahalle Belediyesi’dir.
Yani yollarıyla, kaldırımlarıyla, temizliğiyle en temiz ilçe Yenimahalle’dir. Ben geziyorum ayrıca ben rakiplerimi de takip ederim.