Lösev Başkanı Profesör Üstün Ezer ile Kurban Bayramı nedeniyle başlattıkları, “ Bir Kurban, bir Can” kampanyasını konuştuk.Lösev Başkanı Profesör Üstün Ezer ile Kurban Bayramı nedeniyle başlattıkları, “ Bir Kurban, bir Can” kampanyasını konuştuk.
Yeni yapılan Hastanenin hala ruhsat almamasından dolayı Lösemili çocukların ve ailelerin büyük üzüntü içinde olduklarını vurgulayan Prof. Ezer sorularımız içtenlikle yanıtladı:
SORU: Maskelerini atan yani iyileşen çocuklarınızın töreni hem çok eğlenceli hem çok duygulu oldu. Ailelerin ve çocukların sevincini görünce neler hissediyorsunuz?
EZER: “Birbirine sımsıkı sarılmış kocaman bir aileyiz biz. Ve bu ailenin bir ferdi olmak bizlere büyük heyecan ve gurur veriyor. İnanç ve azmimizle kısa zamanda çok uzun yollar kat ettik. Bir annenin yardım isteyerek bakan yaşlı gözleri ya da bir miniğin halsiz kollarıyla sarılıp teşekkür etmesi bizleri daha da umutlandırdı, daha da güçlü kıldı. Her birimiz bu duygularla sımsıkı bir zincir oluşturduk. Bu zincirin halkası olmak isteyen herkese kapımız her zaman sonuna kadar açık.
Evet, maske atma törenlerinde büyük bir duygu seli geliyor içimize. Hani abartarak söyledin dersen içimizde Tsunami oluşuyor.
SORU: Lösev’i bu heyecanları yaşamak lösemili çocuklara can vermek için mi kurdunuz?
EZER: LÖSEV’ i kurmaktaki amacımız; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yansıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.
SORU: Yılda yaklaşık kaç çocuk Lösemi hastalığına yakalanıyor?
EZER: Türkiye’de her yıl 2.000 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Bu durum bazen dar bütçeli ailelerde ebeveyni lösemili çocuk ile diğer çocukları arasında seçim yapmaya kadar zorluyor. Bu sebeple vakfımız gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanı sıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.
SORU: Hasta çocukların ne tür masraflarını karşılıyorsunuz?
EZER: LÖSEV’de, lösemili çocukların sağlıkla ilgili her türlü ihtiyaçlarına çözüm yaratılmaya çalışılmaktadır. Kan ihtiyacı söz konusu olduğunda vakfımız, gerek gönüllü üyelere ulaşarak, gerekse kalabalık merkezlerde kan anonsu yaptırarak kan bulunmasını sağlamakta, zor durumda kalan hastaların ilaçlarını bulmalarına yardımcı olmakta, hastaların tedavilerine düzenli devam edebilmeleri için yol paralarını karşılamaktadır.
Bu hizmetlerin yansıra bünyesindeki çocuk hematoloji uzmanları ve pediatristlerle, yüzlerce lösemili çocuğa tedavi hizmeti vermektedir. Lösemili çocuklarımıza daha iyi tedavi hizmetleri vermeyi amaçlayan vakfımız, 24 Eylül 2000’de Türkiye’nin ilk ve tek özel lösemili çocuklar hastanesi LÖSANTE’yi açarak çok önemli bir projeye imzasını attı.
SORU: Yeni hastane, hatta hastane değil burası bir kent olmuş. Hastane ruhsatını aldınız mı? Lösev destekleri buna rağmen sürüyor mu?
EZER: Maalesef henüz yeni ruhsatımızı alamadık. Umarım seçimden sonra kurulacak hükümetin vereceği ilk ruhsat olur. LÖSEV ailelere maddi ve manevi destek olmakta, onların psikolojik sorunlarına eğilmektedir. Hastaların hastanede tedavi gördükleri ortamların iyileştirilmesine, hastane masrafları ve ilaç giderlerinin karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Gerektiğinde hastaların yurt içi ve yurt dışı tetkiklerini de yaptıran LÖSEV, bunun yanı sıra aynı amacı taşıyan ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaparak destek sağlamayı amaçlamaktadır.
SORU: Bir kurban bir Can kampanyanıza amacına ulaşıyor mu?
EZER: Evet sağ olsunlar vatandaşlarımız Kurban vekâletlerini Vakfımıza yönlendiriyor. Yeterli mi diye sorarsanız, Her Kurban bir Can dediğimize göre daha çok katılım daha çok lösemi hastası çocuklarımızın hayata bağlanması, tedavi olması anlamına geliyor. Bütün vatandaşlarımızdan fitre, zekât ve Kurban yardımlarını beklediğimizi ifade ediyor, yardım yapana da yapmayana da şükranlarımızı sunuyoruz.