Türkiye’nin güneyindeki sıcak coğrafya ile ilgili müthiş bir kitap yayın hayatımıza giriş yaptı: Orta Doğu Tarihi: Kral Yaratanlar; orijinal adı “Kingmakers…” Kitabın önemi, Orta Doğu’nun bugünkü hâline nasıl geldiğini, onun bu suni coğrafyasını oluşturanların hikâyelerini, onların âdeta “samimi itiraflarını!” ele almasından kaynaklanıyor.

Bu “samimi itiraflar!” âdeta doruk yapıyor: Hem çok öğretici hem de hayretlere düşürecek denli heyecan uyandırıcı ve açık sözlülüğüyle bir o kadar da şaşırtıcı…

Emperyalizm veya yeni emperyalizmin uygulamalı anlatımları: halklar birbirine karşı nasıl kışkırtılır, boşa gitmemesi için rüşvet kime ve nasıl verilir, gönüller nasıl hoş tutulur ve ego nasıl okşanır da bir kral yoktan var edilir ve ona kral olduğu nasıl inandırılır; hükümetler nasıl kurulur ve nasıl güle güle denilir; sınırlar nasıl çetrefili çizilir de içinden çıkılamayacak bir coğrafya nasıl dizayn edilir ve bütün bunlarla nasıl kasım kasım kasılınır? O topraklarda fütursuzca at koştururken babalarının malıymış gibi nasıl davranılır; halklar nasıl oyuna getirilir; Üç C: Commerce (Ticaret), Christianity (Hristiyanlık) ve Civilization (Medeniyet) tohumları nasıl ekilir ve emperyalizmin hizmetine sunulur da sürekli kan ve gözyaşı olarak yeşermesine neden olunur?

Kral yapıp, oyuncak havuzlarında kurşun askerlerle oynayan çocuklara benzeyen bu “Kingmaker”lar arasında çok tanıdık simalar var: İngiliz casusu Arabistanlı Lawrence “Şöhret Deliliği” başlığıyla yer alıyor. Cetvelle sınır çizme meraklısı Gertrude Bell namıdiğer El-Hatun ise “Kral ve Hükümet Yaratmaya Fena Takmış!” diye “tiye alınıyor.” Ki kendisi geçen ay vizyona giren Çöl Kraliçesi filminde Nicole Kidman suretinde, bir zamanlar arkasından oyunlar oynadığı Türklerin karşısına çıktı. Tıpkı, yıllar önce İngiliz casusu Lawrence’ın “Arabistanlı Lawrence” olarak Peter O’Toole suretinde karşımıza çıktığı gibi. Bu yoktan kral var edenler arasında “İsrail’in büyükbabası” Sör Mark Sykes (Osmanlı topraklarını bir pasta gibi gören Sykes-Picot Antlaşması’na adı verilmiştir bu zatın) ile günümüz “Kingmaker”larından ve ABD’de “Irak’a Özgürlük (!) Operasyonu”nda “başarısızlığın sembolü” ilan edilen neocon Paul Wolfowitz de var. Onun için “Çok Şey Bilen Adam” başlığı atılmış; artık ne biliyorsa…

Amerikalı yazarlar Karl E. Meyer ile Shareen Blair Brysac’ın kaleme aldıkları ve Akılçelen Kitaplar’ın yayın hayatımıza kazandırdığı Orta Doğu Tarihi: Kral Yaratanlar, Orta Doğu’nun yakın tarihini tüm yönleriyle öğrenmek ve günümüzde bölgede yaşananları anlamak için mutlaka okunması gereken bir yapıt.