GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TARSİM’in düzenlediği Uluslararası Tarım Sigortaları Sempozyumu’nun açılışına katıldı.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı’nda düzenlenen sempozyumda bir konuşma yapan Bakan Çelik, “Dünyada ve Türkiye’de son derece önemli gelişmelerin bir süreçten geçiyoruz. Hemen yanı başımızda Suriye’de yaşanan insanlık dışı hadiseler dünya gündeminin birinci sırasındaki yerini ve önemini korumaya devam ediyor. Suriye uluslararası güçlerin 100 yıl önce yarım kalan hesaplaşmasının ikinci perdesini sahnelendiği bir kan deryasına dönüşmüş durumda. Meselenin insani boyutunu yerlerinden olan milyonlarca mültecinin dramını gündemde tutan tek Türkiye. Bunun yanında Ortadoğu’da etkinliğini sürdüren IŞİD, DAEŞ, terör örgütünü yok etmek için müttefiklerimiz dediğimiz ülkelerin başka terör örgütleriyle iş tuttuğu akıl dışı olaylara şahit oluyoruz. Bu süreçte körle yatan şaşı kalkar misali, terör örgütlerinin armalarını taşıyan sözüm ona müttefiklerimizin terörle mücadeledeki samimiyetleri ciddi bir erozyona uğramış ve inandırıcılıkları yara almıştır” dedi.
Bakan Çelik, “Türkiye, menşei ve meşrebi ne olursa olsun, bütün terör örgütleri karşısında ilkeli ve kararlı duruşunu devam ettirecektir. Sözüm ona, herkes teröre, IŞİD ve DEAŞ’a karşı. Ancak yedi düvele yetecek miktarda silahı nereden bulunduğunu hiç kimse izah etmiyor, hiç kimse ‘bu silahlar bu örgüte nereden geliyor’ diye bir değerlendirme yapamıyor, değerlendirme yapmaktan kaçınıyor. Türkiye ne zaman ayağa kalksa birileri ya anti demokratik müdahalelerle ya da en kullanışlı yöntem olan terörle hızımız kesmeye, hevesimizi kırmaya çalışmaktadır. Ancak bu girişimler geçmişte olduğu gibi bugün de, yarında sonuçsuz kalmaya mahkumdur, inşallah böyle kalacaktır. Evliya diyarlarını eşkıya sürülerine teslim etmeyeceğimizi, şehit kanlarıyla sulana bu vatandan bir çakıl taşı dahi vermeyeceğimizi herkesin bilmesi gerektiğini ifade ediyorum” şeklinde konuştu.