Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi, adli ve idari yargı kararnamesini tamamladı. Daire, 3 bin 228 hakim ve savcının atamasını Adli Yargı Kararnamesi ile, 518 Hakim ve Savcının ataması ise İdari Yargı kararnamesi ile gerçekleştirdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, 2016 yılı Adli Yargı Ana Kararnamesi ile Bölge İdare Mahkemeleri ve İdari Yargı Ana Kararnamesini yayımladı. HSYK’nın resmi internet adresinden yapılan ilanda, 2016 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerine ilişkin çalışmaların, 5 Haziran 2016 tarihi itibarıyla sonuçlandırılarak karara bağlandığı belirtildi. Daire, Adli Yargı Kararnamesiyle 3 bin 228 hakim ve savcının, İdari Yargı Kararnamesiyle de 518 Hakim ve Savcının görev yerini değiştirdi. Açıklamada, kararnamenin hakim ve savcıların eşlerinin atamaları ve çocuklarının öğrenim durumlarını planlayabilmeleri amacıyla ilan edilen takvime uygun olarak açıklandığının ifade edildi.

İTİRAZLAR İÇİN SON TARİH 16 HAZİRAN

Kararname sonrası adli ve idari yargıda boş kalan kadrolara gerçekleştirilmesi planlanan kura kararnameleri ile atamalar yapılacağını kaydeden HSYK, hakim ve savcıların görev yerlerinden ayrılmalarına ilişkin tebligatların 15 Haziran 2016 tarihinden itibaren gönderileceğini açıkladı. Kararnameye ilişkin yeniden inceleme talebi olanların, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla, tebligat yapılmasını beklemeksizin taleplerini en geç 16 Haziran 2016 tarihi mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından “Atanma Talep Formu”nun açıklama kısmını doldurarak yapmaları gerekiyor. HSYK, hakim ve savcıların ayrıca fiziki olarak dilekçe göndermelerine gerek bulunmadığını belirtti. Kurul, hakim ve savcıların müstemir yetkiye ilişkin taleplerini 13 Haziran 2016 günü mesai bitimine kadar UYAP Personel Rolünde bulunan “Müstemir Yetki Talep Formu” ekranını kullanarak görmeleri gerektiğini belirterek, bu tarihten sonra gönderilen müstemir yetki taleplerinin kabul edilmediğini açıkladı.

YILLIK İZİN ONAYLARI İPTAL EDİLDİ

Yıllık izin onayı verilmiş olup da henüz izne başlamamış olan kararnameye tabi adlî yargı hâkim ve Cumhuriyet savcılarının yıllık izin onaylarının iptal edildiğini duyuran HSYK, ataması yapılan hakim ve savcılara yeni görev yerlerinde başarılar diledi.