Geleceğini enerji sektöründe planlayan onlarca genç, IAEE Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun çırağı olmak için başvuruda bulundu. Çırak programına kabul edilecek gençler 10 bin dolar ödeyecek.
Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun, enerji sektöründe hızla yol almak isteyen 3 genci, “her biri 10 bin dolar karşılığında yanına ‘çırak’ olarak kabul edeceği programa” kısa sürede 50’yi aşkın başvuru geldi.
Prof. Dr. Kumbaroğlu, gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın olan “çırak modeli”ni ülkemizde enerji sektörü ile tanıştırmak için bir süre önce “iletişim@gurkankumbaroglu.org”  adresinden başvuruları kabul etmeye başladığını anımsattı.
Kumbaroğlu, gençleri eğitimin yanında, iş dünyasının incelikleriyle tanıştırarak, yurtiçi ve dışında network’lerini geliştirmek, rakiplerinin bir adım öne çıkmasını hedeflediği programa Türkiye’nin dışında Makedonya, Azerbaycan, Belçika’dan da talep olduğunu kaydetti.
‘Deneyim Paylaşma Programı’ olarak da adlandırdığı programın işlerini daha da geliştirmek isteyen gençler kadar, öğrencilerin ve yeni mezunların, çaldıkları tüm kapılar deneyimsizlik yüzünden yüzlerine kapanan gençlerin de ilgisini çektiğini belirten Kumbaroğlu, “Her biri için 10 bin dolar bedelle başlattığım 3 kişilik programa kısa sürede 50’yi aşkın başvuru geldi. Mühendislikten fen ve sosyal bilimlere uzanan geniş bir yelpazeden lisans eğitimine dayalı çok değerli başvurular var. Doğrusu bu kadar ilgi olacağını sanmıyordum. Programın kısa sürede büyük ilgi görmesi, gençlerin iş hayatında ilk ve doğru adımları atmakta ne kadar zorlandıklarını da gösteriyor” dedi.
Prof. Dr. Kumbaroğlu, programa seçilen çırakların Ağustos ayının son haftasında ilan edileceğini söyledi.