TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ’te yapılan inşaat, tamir ve tadil işlerine ilişkin milletvekillerine gönderdiği yazıda, “Ana Bina ile yıkılan A-B Blokları arasındaki alanın altında günümüz şartlarına ve sivil savunma normlarına uygun, toplantı salonu da olan bir sığınağın yeniden inşası planlanmaktadır” dedi.

TBMM Başkanı milletvekillerine gönderdiği yazıda, TBMM Külliyesinde on ay önceden başlanılan inşaat, tamir ve tadil işleri ile ilgili bilgi verdi.
-SIĞINAK-
Kahraman, Genel Kurul’daki kulislerin yenilendiğini; geniş, kullanışlı ve ferah bir hale getirildiğini, üst balkonların da yeniden düzenlendiğini, çalışmaların devam ettiğini belirterek şöyle dedi:
“Başkanlık Divanı Salonu genişletildi; döşeme, kapı, pencere, tavan tesisatları yenilendi. Meclisimizi layıkıyla temsil edebilecek bir hale getirildi.
Depo olarak kullanılan ve sözde sığınak olarak bilinen mekanlarımız yeniden inşa edildi. Ayrıca Ana Bina ile yıkılan A-B Blokları arasındaki alanın altında günümüz şartlarına ve sivil savunma normlarına uygun, toplantı salonu da olan bir sığınağın yeniden inşası planlanmaktadır.
-“MESCİTLER RAMAZAN AYININ İKİNCİ HAFTASINDA İBADETE AÇILACAK”-
İktidar kulisi ile Grup Toplantı Salonu altında, hanımlar için de ayrı bir bölümü olacak şekilde, 350 kişilik bir mescit inşa edildi. Mescitler Ramazan ayının ikinci haftasında ibadete açılacaktır.
-KIŞ BAHÇELERİ İNŞA EDİLDİ-
Her iki kuliste de yer alacak şekilde 64’er kişilik odalardan ve ayrıca dış oturma mekanlarından oluşan alttan ısıtmalı yüz yirmişer metrekarelik konforlu kış bahçeleri inşa edildi.
-DEMOKRASİ MÜZESİ VE ANITI-
15  Temmuz 2016 hain darbe teşebbüsünde savaş uçakları ve helikopter saldırılarına maruz kalan Gazi Meclisimizde bir demokrasi müzesi ve anıtı oluşturulmasına ilişkin proje çalışmaları devam etmektedir.”
Mevcut Ana Bina projesinin 1937 yılında yapıldığını belirten TBMM Başkanı, “Harp ve mali imkansızlıklar sebebi ile inşaat 1960 yılında tamamlanabilmiştir. 57 yıllık binamız ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Muhakkak ki Gazi Meclisimiz, Devletimiz ve misyonumuzla mütenasip güzel bir binaya kavuşmalıdır. Zaman içinde böyle bir binanın gerçekleşmesi temennisi ile nice mübarek günlere; sağlık, sıhhat, afiyet içinde hayırlı çalışmalara ve başarılara ulaşmanızı dilerim” dedi. (ANKA)