Evliliği gerçekleştirmek için sevgi ve güven en temel koşullardan ikisi. Ancak, yeterli değil. Çiftlerin iyi bir ilişki kurmayı başarıp, sürdürmesi de gerekiyor. Yapılan araştırmalarda özellikle aşık olup evlenen çiftlerin bir süre sonra aşklarının bittiği saptanmış. O yüzden de her yerde ”evlilik aşkı öldürüyor”deniyor, ya da sürekli bu soru soruluyor. Bunun nedeni; aşkın evlilikte önkoşuldan çok temel özellik olması, ilişki iyi gitmediğinde de aşkın bitmesidir. Bu nedenle, aşk iyi bir evliliğin nedeni değil, doğal sonucudur. İyi bir ilişki kurabilenler iyi aşık da olabiliyorlar. Ama iyi ilişki kuramazlarsa aşkı da sürdüremiyorlar. Çiftlerin, sevgi ve güvenle birlikte iletişim, işbirliği, sorunları aşabilme yetenekleri de olmalı.
Şunu Bilelim ve Kabul Edelim; Mükemmel Eş Yok: Yaşamımızda iki önemli karar var. Biri evlilik, diğeri meslek seçimimizdir. Çok iyi biliyoruz ki, hayatta % 100 aradığımız insanı bulma şansımız çok düşük bir olasılık. Böyle düşünürsek hayal kırıklığına uğramak kaçınılmaz.  Zaten araştırmalar da diyor ki; bunu kabul edenler daha uyumlu bir çift olabiliyorlar.
Şunu sık sık çevremizde duyarız; “…evlendikten sonra herşey değişti”. Evlililik insanı değiştiriyor mu?  Yoksa insanlar evlenince mi birbirini keşfediyor ya da tanıyor. Çok geç değil mi? Evlenmeden önce tarafların ilgisi ve sevgisi birbirlerine yönelik olur. İki kişilik bakılır, düşünülür. Anadoluda muazzam bir söz vardır; çiftler ”kör aşık olurlar”. Evlendikten sonra genelde erkeğin ilgisi işine, kadının ilgisi ise, eve ve çocuğa yönelir. Birbirlerine ilgileri azalır. Bu belki de sonun başlangıcıdır. Genelde çocuk doğduktan sonra, kadınlar  tüm ilgilerini çocuklarına yöneltir, kimi zaman kendilerini kocalarının da anneleri sanmaya başlarlar.  Eş ihmal edilir ve bu durumda erkek kendini koca olarak hissedemez ve ilgisi kolaylıkla dağılır.  Ülkemizde, pek çok evli çift çocukları doğduktan sonra ayrı uyumaya başlamaktadır.
Kültür Farkı Evliliği Etkiler: Başarılı evlilik için ortak noktaların olması ve uyum önemlidir. Denge ancak böyle sağlanır. Ne var ki; farklılıklara rağmen çok iyi evlilikler de mümkündür. Eğer taraflar inatçı değilse, uyum için esneklikleri varsa farklılıkları olan çiftlerin beraberlikleri yürür. Evliliğin başarılı olması için katı olmamak gerekir.
İdeal Evlilik Vardır : Duygu, düşünce ve davranışlarda beraberlik, uyumlu cinsellik kadar önemlidir. Evlilik bir ortak yaşam projesidir. Kaynağı sevgi, saygı ve dayanışmadır. Bu ortak projede ortak sorumluluklar ve ortak paylaşımlar da olmalıdır. Evliliği sürdürmek karşılıklı adım atmayı, hoşgörüyle bakmayı ve empatik iletişimi gerektirir. Bir taraf her sıkıştığında;  “ben boşanırım” diyorsa, er ya da geç boşanacaktır. Amaç evliliği sürdürmek, son kertede çare yoksa, boşanmak çözüm olmalıdır.