CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Rusya’yla yaşanan krize değinerek, “Anadolu halkı geçmişte tezekle ısınırdı. Yine ısınır. Ama sen kendi derdine yan. Bin 150 odalı sarayını nasıl ısıtacaksın? Senin sarayını ısıtmaya Türkiye’nin tezeği yetmez” dedi.

 

CHP Malatya Merkez İlçe Yeşilyurt kongresine katılan ve partililere seslenen Ağbaba, TBMM’nin açılmasıyla birlikte başkanlık sistemi tartışmasının tekrar başladığını belirterek, “Özellikle havuz – haram medyası bunu sıkça kullanmaya başladı. Sanki Türkiye’nin tüm problemin kaynağı başkanlık sisteminin yokluğuymuş gibi bir algı oluşturuluyor. Başkan olmak isteyen şahıs, bölgemizdeki herkesle kavgalı. Rusya’yla kavga etmemişti onunla da kavgalı oldu. Irak’la ilişkilerimiz kopma noktasına geldi. Irak yönetimiyle konuşmadan, Barzani’den izin alarak Musul’a asker gönderiyorlar. Yapılanlar hem uluslar arası hukuka aykırı hem de Irak’ın toprak bütünlüğüne aykırı bir durum. Başkanlık isteyen uzun adam ve AKP mezhepçi politikalar güdüyor. Suriye’deki kargaşanın sebebi de Irak’la ilişkilerin gerilmesinin sebebi de budur” ifadelerini kullandı.
Son günlerde Rusya ile başlayan krize de değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Rusya’yla bir kriz yaşanıyor. Tabi ki Türkiye’ye karşı yapılan saldırılara karşılık verilmelidir, saldırılar durdurulmalıdır. Bu konuda hükümetle bir oluruz. Ama bir taraftan Ortadoğu’nun kan gölüne çevrilmesine ses çıkarmayacaksın, Rusya’yla kavga edeceksin, diğer taraftan Rus yetkililerle görüşmek için çaba harcayacaksın. Sonra da iç siyasette rest çekeceksin. Doğalgazın Rusya’ya bağlı. Biz tezekle idare ederiz de sen tezekle idare edemezsin. Senin sarayın var, nasıl tezekle idare edeceksin? Anadolu halkı geçmişte tezekle ısınırdı. Şimdi de ısınır. Ama sen kendi derdine yan. 1.150 odalı sarayını nasıl ısıtacaksın? Senin sarayını ısıtmaya Türkiye’nin tezeği yetmez” diye konuştu.