Gebze’de yapımı devam eden Bilişim Vadisi projesinde sona gelinirken, projenin en önemli konularından biri yerli ve yabancı yatırımcılara sağlanacak vergi avantajlarıyla özel sektörün ortaya koyacağı girişim sermayesi fonlarının vadiye çekilmesi oldu.

KOCAELİ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Bilişim Vadisi projesinin geleceğine yönelik Kocaeli Valiliği’nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıda ilk olarak, Bilişim Vadisi’nin yapımında gelinen son durum değerlendirildi. Toplantıda, Bilişim Vadisi’nin birinci etap altyapı inşaatının yüzde 85’inin tamamlandığı, geçen mayıs ayında temeli atılan üstyapı inşaatının gelecek yıl bitirilmesinin hedeflendiği ele alınırken vadiye gelecek teknoloji firmalarına uygulanacak teşvikler görüşüldü.
-SOMUT SONUÇLAR BİR SONRAKİ TOPLANTIDA GÖRÜŞÜLECEK-
Toplantıda, KDV için tam istisna uygulaması, amaca yönelik AR-GE ve laboratuvar binaları gibi yapıları, stratejik yapı kabul edilerek personel ve tüm giderlerin vergi matrahından düşürülmesi, akademik personele ayrıcalıklar getirilmesi gibi başlıklar görüşülerek somut sonuçların bir sonraki toplantıda sunulması kararlaştırıldı.
Toplantıya, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemalettin Kaflı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cevahir Uzkurt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Bahadır Tunaboylu ve ilgili bürokratların katıldı.
-BİLİŞİM VADİSİ PROJESİ-
Bilişim Vadisi projesi, bilişim ve iletişim teknolojileri alanındaki küresel ve yerel inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, üniversiteler, araştırma enstitüleri, uluslararası ve ulusal yatırımcılar ve fonlar, konunun muhatabı tüm sivil toplum örgütleri, özel sektör ve devletin tüm kamusal alanı ile iş birliği yaparken, proje bazlı müşterek çalışmalar geliştirerek teknoloji tabanlı kalkınmaya önderlik etmeyi amaçlıyor. (ANKA)