AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, “Rusya terörle hiç ilgisi olmayan sivil hedefleri acımasızca bombalamaya devam ediyor. Tek tek elimizde Rusya’nın attığı her bombanın nereye düştüğünün bilgisi var.

6 bine aşkın sortinin yüzde 90’ı sivillere ve ılımlı muhalefete atıldı. Sadece yüzde 10’u DEAŞ’a. Her bir bombanın düştüğü yerin bilgisi elimizde ve bunu ABD de biliyor. BM de biliyor. Artık bu gidişe bir dur demenin vakti gelmiştir” dedi.

“DİRENEN HALEP’E SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Başbakan Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında konuşarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Halep’te yaşananlara değinen Davutoğlu, ‘Direnen Halep’e sahip çıkacağız’ dediği konuşmasında şunları söyledi: “Bir halk ve Halep; İran, Rusya, Suriye güçlerinin yoğun baskısı altında hala direnişini sürdürüyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana insanlık bu kadar zulüm ve acıya şahit olmadı. Son günlerde Halep ağır saldırılara maruz kalırken biz Halep’in acısını yüreğimizde hissediyoruz. Yüz yıllar boyu medeniyetimizin bir parçası olan Halep yanıyor ve dünya seyrediyor. Maraş ayağa kalktığında, Antep şahlandığında, Urfa bayrağına sahip çıktığında Halepliler onlar için dua ediyordu. Şimdi de biz tarihi borcumuzu ödeyerek direnen Halep’e Gaziantep adına, Kahramanmaraş adına Şanlıurfa adına sahip çıkacağız.
Orada bugün Rus uçaklarının bombaları altında Rabb’ine sığınarak bekleyen Halepliler hiç mahzun olmasınlar. Türkiye bir bütün olarak arkalarındadır. Gün gelecek bu zulüm bitecek”

“70 BİN SURİYELİ GÖÇMENİN SINIRLARIMIZA YÖNELME İHTİMALİ VAR”

Suriye’den gelen göç dalgasına ilişkin açıklamalarda bulunan Davutoğlu, 70 bin Suriyeli göçmenin Türkiye sınırına yönelme ihtimali olduğunu belirterek “Halep ve civarında yaşayan milyonlarca Suriyeli için yeni ve büyük bir insani trajedinin içindeyiz. Halepliler Halep-Azez arasında Azez ile sınırımız arasındaki kampta yaşayan 70 bin kardeşimiz sadece Türkiye’ye ve AK Parti kadrolarına güveniyorlar.
Eğer Türkiye Cumhuriyeti devleti müşfik bir el, herkese açık bir gönül ve kudretli bir ülke olarak bu kardeşlerimizin yanı başında olmasaydı bu kardeşlerimiz nereye gideceklerdi? Hangi mazlum millet varsa biz onun yanındayız. Askeri harekatın bu yoğunlukla devam etmesi halinde 70 bin Suriyeli göçmenin sınırlarımıza yönelme ihtimali var.