Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, vatandaşların kimlik bilgilerinin internet ortamına sızdırılmasına ilişkin, “YSK bundan sonraki seçimlerde vatandaşlarımızın kimlik bilgilerini herhangi bir siyasi partiyle bugünkü usul ve yöntemde paylaşmayacaktır” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, valilik ziyareti sebebiyle bulunduğu Muş’tan açıklama yaptı. Bozdağ, 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin çalınması ve internet ortamına sızmasına ilişkin, “YSK, seçim zamanı seçime katılan bütün siyasi partilere seçmen isim ve listelerini vermektedir. YSK’nın verdiği listelerden mi bu? Partilere gittikten sonra mı başka ellere geçti? Yoksa YSK’dan mı bir şekilde ele geçirildi? Yoksa başka bir yöntemle mi ele geçirdi? Bunların tamamı adli soruşturma sonrasında ortaya çıkacaktır” dedi.
Seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında Milletvekili Seçimi Kanunu ve Mahalli İdareler Seçim Kanunu olduğunu ifade eden Bozdağ, “Bakanlık olarak seçim kanunlarının tamamını tek bir kanun halinde düzenleme çalışmasını sürdürüyoruz. Bu çalışma içerisinde bundan sonraki seçimlere giderken YSK’nın paylaşacağı verilere de bir sınırlama getirmeyi planlıyoruz. Mümkünse hiçbir veri vermemesi, eğer veri verme ihtiyacı doğacaksa da o zaman T.C. kimlik numaraları, adresler, doğum yeri, doğum tarihi, anne-baba ismi gibi kişiyi ismi dışında tanımlayan diğer verilerin tamamı gizlenmek ve anonim hale getirilmek suretiyle sandık numarası ve isim listesi paylaşılabilir. Bir alternatif de bu. Hangi alternatifi tercih edeceğimize şu anda karar vermedik” diye konuştu.