Basın İlan Kurumunun (BİK), Kurum Şubesi bulunan illerdeki Gazetelerde çalışan basın mensuplarına yönelik Eğitim Semineri, 9-10 Haziran 2015 tarihlerinde Kurumun Kocaeli Bayramoğlu Tatil Köyünde gerçekleştirildi. İki gün süren eğitim seminerinin açılış konuşmasını BİK Genel Müdür Yardımcısı Yakup Karaca yaptı.

Karaca, katılımın yüksek olmasından dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek tüm katılımcılara seminerin verimli ve faydalı geçmesi temennisinde bulundu.
“Teknolojik gelişmeler yazılı basını ister istemez dijital ortama çekiyor. Sağlıklı bir dönüşümle bu gelişmelerin takipçisi olmalıyız” diyen Karaca Gazetecilik ölmedi ölmez biz yeter ki hakkıyla gazetecilik yapalım dedi.
Eğitim seminerinin ilk oturumunda konuşan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Basın İlan Kurumu Yönetim Danışmanı Prof. Dr. Metin Kazancı, Basın İlan Kurumu’nun dünü bugünü ve yarınını anlattı.
Basın ilan kurumu, resmi ilanların dağıtımında yaşanan taraf kirliliğini ortadan kaldırmak için 27 Mayıs ihtilalinden sonra kurulan, Hükümet, gazete sahipleri, basın dernekleri ve STK temsilcilerinden oluşan demokratik yönetime sahip bir kurumdur “ dedi.
Basın ilan kurumunun medyayı kullanmak isteyen iktidar gücüne karşı gazeteleri koruyan tarafsız bir kurum olarak sorumluluklarını yerine getirdiğini belirtti.
Prof. Dr. Metin Kazancı: ” Basın ilan kurumu, tarihinde resmi ilan dağıtımında bilerek veya bilmeden ciddi denilecek hiç bir yanlış yapmamıştır”dedi.
Kurumun tarihi hakkında bilgi verirken geçmişte yaşadığı anılarını anlatan Prof. Dr. Kazancı seminere katılanlara keyifli dakikalar yaşattı.
Ardından Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir bir sunum yaparak gazetelerin sayfa düzeni ve bir gazetede olması gerekenleri katılımcılarla paylaştı. Özdemir, gazetelerin birinci sayfasından başlayarak son sayfasına kadar mizanpaj, içerik ve görsel açıdan okuyucuya nasıl sulunacağı konusunda çeşitli örnekler vererek gazetenin mutfağını anlattı.
Seminerin devam eden oturumunda BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, BİK İlan Hizmetleri Müdürlüğü personeli Bahadır Güneş ve Eda Pehlivan ile birlikte resmi ilan ve reklam yayınlayan gazeteler hakkında bir sunum yaparak, mevzuat değişikliklerine dair hususlarda  bilgi verdi.
BİK Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş ve Şef Yardımcısı Özer Elikoğlu eğitim seminerinin ilk gününün son oturumunda kontrol kurullarının teşkili ve görevlerini anlattı.
Seminerin ikinci gününün ilk oturumunda BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, resmi ilan ve reklamlara ilişkin 67 Sayılı Genel Kurul Kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
BİK Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş ve Şef Yardımcısı Özer Elikoğlu, gazetelerin kontrol ve denetleme usulleriyle ilgili bilgiler verip gazetelerin tasarımıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.
Teftişin ruhunda sevimsizlik olduğunu söyleyen BİK Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, “amacımız üzüm yemek, bağcıyı döğmek değil. Biz gazetelerin kamu imkânlarından hakkı ile faydalanmasını istiyoruz. Bu amaçla kontrollerimizi 195 sayılı kanunun bize vermiş olduğu yetkiye göre icra ediyoruz” dedi.
BİK Muhasebe Müdürü Furkan Demircioğlu ve birim şefi Fatih Albayrak resmi ilan yayını ile alakalı muhasebe uygulamaları hakkında bilgi verip basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtladı.
BİK Bilgi İşlem Müdürü Mahir Doğan bilişim teknolojisindeki gelişmeler ve resmi ilanların elektronik ortamda alınıp dağıtılmasına dair konular hakkında bir sunum yaptı ve Kurumun e-dönüşüme yönelik çalışmalarını katılımcılara anlattı.
Basın İlan Kurumu’nun Şubesi bulunan 41 ilden resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelerde çalışan 150’ye yakın gazete temsilcilerinin katıldığı seminerin sona ermesine müteakiben BİK Genel Müdür Vekili Cem Elçin kapanış konuşmasını yaptı.
Elçin, “Son beş yılda yapılan mevzuat değişikliği genelde gazetelerin lehine yapılmıştır. Bundan sonraki süreçte de mevzuattan kaynaklanan veya sizin karşılaştığınız sıkıntılar kurumumuz tarafından dikkate alınıp değerlendirilecektir” dedi.
Elçin, teşekkür konuşması yaptıktan sonra programa katılanlara sertifikalarını verdi.