WASHINGTON, DC - FEBRUARY 27: U.S. Vice President Joe Biden delivers remarks during the Democratic National Committee's Winter Meeting at the Capitol Hilton February 27, 2014 in Washington, DC. Biden addressed the Association of State Democratic Chairs. (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

Türkiye ile Irak Merkezi Hükümeti arasındaki Başika krizi sürerken Irak Başbakanı Haydar El Abadi ile görüşen Başkan Yardımcısı , Irak Hükümetinin onayı olmadan Irak topraklarına konuşlandırılan yabancı askerlerin “çekilmesi gerektiğini” savundu.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada Joe Biden’in 14 Aralık’ta Başbakan ’nu telefonla aradıktan sonra 15 Aralık’ta El Abadi ile görüştüğü belirtildi. Açıklamaya göre, görüşmede Biden,  Türk askerlerinin Irak’ın kuzeyine Irak Hükümetinin onayı olmadan konuşlandırıldığını söyledi.
Açıklamada, “İki lider,  bazı Türk güçlerinin geri çekildiğine ilişkin işaretleri olumlu karşıladı ve bunun devam etmesi gerektiği konusunda mutabık kalırken yabancı güçlerin Irak’ta sadece Irak hükümetinin koordinasyonu ve onayı ile bulunabileceğini tekrarladılar” denildikten sonra şöyle devam edildi:
“Başkan Yardımcısı, ABD’nin Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını yeniden teyit etti ve Türkiye’yi ,  Irak Hükümetince onaylanmayan askeri güçlerini çekerek aynısını yapmaya çağırdı. Başkan Yardımcısı, karşılıklı işbirliği ruhuyla var olan herhangi bir anlaşmazlığı ele almak üzere Irak ve Türkiye arasındaki diyaloğun devamını cesaretlendirdi. İki lider ayrıcı, Irak’ta IŞİD ile mücadele taahhüddünü teyit ettiler.”

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...