Türkiye ile Irak Merkezi Hükümeti arasındaki Başika krizi sürerken Irak Başbakanı Haydar El Abadi ile görüşen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Hükümetinin onayı olmadan Irak topraklarına konuşlandırılan yabancı askerlerin “çekilmesi gerektiğini” savundu.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada Joe Biden’in 14 Aralık’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu telefonla aradıktan sonra 15 Aralık’ta El Abadi ile görüştüğü belirtildi. Açıklamaya göre, görüşmede Biden,  Türk askerlerinin Irak’ın kuzeyine Irak Hükümetinin onayı olmadan konuşlandırıldığını söyledi.
Açıklamada, “İki lider,  bazı Türk güçlerinin geri çekildiğine ilişkin işaretleri olumlu karşıladı ve bunun devam etmesi gerektiği konusunda mutabık kalırken yabancı güçlerin Irak’ta sadece Irak hükümetinin koordinasyonu ve onayı ile bulunabileceğini tekrarladılar” denildikten sonra şöyle devam edildi:
“Başkan Yardımcısı, ABD’nin Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını yeniden teyit etti ve Türkiye’yi ,  Irak Hükümetince onaylanmayan askeri güçlerini çekerek aynısını yapmaya çağırdı. Başkan Yardımcısı, karşılıklı işbirliği ruhuyla var olan herhangi bir anlaşmazlığı ele almak üzere Irak ve Türkiye arasındaki diyaloğun devamını cesaretlendirdi. İki lider ayrıcı, Irak’ta IŞİD ile mücadele taahhüddünü teyit ettiler.”