Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zengin, biçerdöver operatörlerine ürünü tabandan biçme uyarısında bulundu.

Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasatların biçilirken tabandan biçilmesi gerektiğini söyledi.
Dipden biçimin hasat sonrası tarla işlemesinin kolaylaştıracağını ifade eden Zengin, “Hasat edilen bölge tavı kaçmadan dekara 4 kilogram gübreyi verdikten sürsünler. Bu gübre sayesinde anızlar parçalanır. Ekim ayında ekilecek hububat rahat ekilir. O anız, o hububat ekiminde çiftçinin pulluğuna, dıskarasına, mibzerine herhangi bir zarar vermez. Ayrıca dipten biçim yapıldığında saman, kaba yem kaynağı da boşa gitmemiş olur.” diye konuştu.
Anız yakmanın toprak için zararlı olduğunuda sözlerine ekleyen Zengin, ” Anız yakmak toprak verimliliğini öldürür. Bedava organik madde kaynağımız olan hububat artıklarını da yakarak yok etmeyelim. Anızı yakarak sadece anızı değil milyarlarca mikro ve makro organizmaları da yakıyoruz. Anız yangınları ormanlara telefon direklerine, elektrik hatlarına, komşunun bağına-bahçesine sirayet edebiliyor.” dedi.