AVRUPA Gençlik Olimpik Kış Festivali için Erzurum Kandilli Kayak Merkezi’nde dört kız ve dört erkekten oluşan biathlon sporcularının hazırlıkları, Milli Takım antrenörleri Nihan Erdiler ve Yuri Ivanov Mitev gözetiminde sürüyor.

Türkiye’nin ev sahipliğinde 13. kez düzenlenecek olan Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde sporcuların mücadele edeceği dokuz farklı branştan birisi de biathlon. EYOF 2017 için çalışmalarını sürdüren Biathlon Milli Takım antrenörü Yuri Ivanov Mitev, “Erzurum’da biathlon için ihtiyacımız olan her şey var; iyi bir pist, iyi bir atış alanı ve yaz antrenmanı için de yerlerimiz mevcut. Türkiye kış sporlarında gelişmeye devam ediyor” dedi.

Türkiye’de altı yıldır Milli Takım antrenörlüğü yapan ve sporcuların “Baba” diye seslendikleri Yuri Ivanov Mitev, EYOF 2017 Erzurum için hazırlıkların çok iyi bir şekilde ilerlediğini belirterek, “Biathlon Türkiye’ye sadece dokuz yıl önce gelmiş çok yeni bir spor. Buna rağmen burada çok iyi sporcularımız var. Biatlonda atışlar çok önemlidir ve Türk sporcuları da atışlarda çok iyiler” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YE İYİ SONUÇLAR GELECEK”

Türkiye’de kış sporlarının daha da gelişmesi için organizasyon sayılarının artması gerektiğine dikkat çeken Mitov, bu noktada ulusal şampiyonalarının da düzenlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Mevcut Milli Takım’ın yanı sıra kulüp takımlarının da oluşturulmasının biathlon açısından önem taşıdığına değinen Antrenör Mitov, şöyle konuştu: “Tüm bunlar yapılırsa Türkiye’ye iyi sonuçlar gelecektir. Benim buraya ilk gelişimden beri çok şey değişti. Artık her sporcunun kendi silahı var. Biathlonun Türkiye’de başladığı dönemde bir silahı üç sporcu paylaşıyordu. Şimdi ise çok iyi ekipmanlarımız var.”