Ankara’nın Beypazarı ilçesinde 30 yıldır saraçlık yapan Mesut Atıcı, ürettiği eyer’leri, talep üzerine yurdun çeşitli yerlerinin yanı sıra Türkmenistan’a gönderiyor.

Eski Kuyumcular Çarşısı’ndaki dükkanında semer ve eyer yaparak geçimini sürdüren Atıcı, AA muhabirine, saraçlığa küçük yaşlarda dedesi ve babasının yanında başladığını söyledi.

Siparişe göre istenilen renk ve desende eyer üretimi yaptığını anlatan Atıcı, “Eyerleri 300 ila 700 liradan satıyorum. Özel işlemeli istenirse, fiyatı değişiyor.” dedi.

Mesleğini 30 yıldır sürdürdüğünü belirten Atıcı, yurdun çeşitli yerlerinden gelen sipariş üzerine yaptığı eyerleri, kargoyla gönderdiğini dile getirdi.

Türkmenistan’dan da talep üzerine gönderdiği numunelerin beğenilmesinin ardından sipariş aldığını bildiren Atıcı, “Türkmenistan’dan gelen talep bizi sevindirdi. Eyerlerimizi, orada ordunun atlı birliklerinde kullanıyorlar. Türkmenistan Devleti bizi davet etti ama gidemedik. En kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

“İncelik gerektiriyor”

Eyer yapımının özel incelik gerektirdiğini vurgulayan Atıcı,

“Yarış ve binek atlarına, özel atlara, safkanlara eyerler yapıyoruz. Eyerin atın sırtına iyi oturması lazım ki hayvanın canı yanmasın, sırtını yara yapmasın. Bunları düşünerek üretim yapıyoruz. Çok şükür, şu ana kadar yaptığımız hiçbir eyerden şikayet almadık.”

ifadelerini kullandı.

Eski eyerleri de tamir ettiklerini anlatan Atıcı, şunları kaydetti:

“Birçok kişinin elinde eski eyerler var. Bunların içinde işlemeli olanlar da var. Bu eyerler bize getirildiğinde, deri olan kısımlarını ve varsa kırıklarını onarıyoruz, bakımdan geçiriyoruz. Vatandaşın, yapılan işi gördüğünde memnun kalması önemli. İşimi sağlam yaparım. Eyer işi kısa sürede yapılmıyor. Her şeyini kendim hazırlıyorum. Çırak yok, kalfa yok. Burada çalışmamı sürdürüyorum.”