Basketbolun sorunları çığ gibi büyüyor.
En büyük sorun MALİ DİSİPLİN.
Süper Lig hariç tesislerde bir standart yok.
Sponsorluk Yasası eksik çıktı Türkiye’de ki sadece uluslararası turnuvalarda sponsor desteğine vergi indirimi var.
Türkiye’nin her branştaki Tüm liglerinde Sponsor yok, olan da devlet desteğinden yararlanamıyor yani yetersiz.
İddia gelirleri Süper Lig haricinde takımları tatmin etmiyor.
Antrenörler Birliği var ama yetki alanı sınırlı.
Basketbolcular Derneği/Vakfı yok.
Kontrat sistemi çok yakında herkesin başına problem olacak.
Basketbolda çalışanların hakları bazıları ( Antrenör ve Oyuncular ) dışında garanti altında değil.
Liglere katılıp kurallara uymayan, ödemelerini yapmayan ve kapanan kulüpler, bir iki sene sonra tekrar aynı kulüp adıyla liglere katılıyorlar.
Yukarda saydığım sorunları açmak ve önerilerimi de yazmam gerekirse şöyle özetleyeyim:
MALİ DİSİPLİN
Liglere katılan takımların bütçeleri arasında uçurumlar var. Hayali bütçeler havada uçuşuyor. Yapılması gereken, her lige göre ayrı ayrı üst ve alt limitler belirlenmeli ve bu belirlenen limitlerin karşılığı kontrol edilmeli. Misal olarak Süper Lige katılan takımlarda üst limit 5, alt limit 2,5 milyon dolar olmalı. Ve bu bütçelerin karşılığını gösteremeyen kulüpler liglere katılamamalı. İsteyen kulüpler karşılığı olmak şartıyla üst sınırı aşabilirler ama limiti kaç dolar aşmışlarsa, aştıkları oranın Federasyon tarafından belirlenecek yüzdesini FEDERASYON FONUNA yatıracaklar. Fonda biriken parada alt yapıya önem veren kulüpler arasında paylaştırılacak.
TESİSLERDE STANDART
Liglere katılan takımlarda maçları oynayacakları tesislerde standart belirlenmeli belirlenen standart ta tesisi olmayan takımlar liglere alınmamalı. Tabi ki her takımın kendine ait tesisi olmayabilir. Ama maçlarını muhakkak standarda uyan bir tesiste oynama şartı uygulanmalı. Misal vermek gerekirse, SÜPER LİGE katılan takımlarda 5.000 kişilik tesis, BİRİNCİ LİG katılan takımlarda 2.500 kişilik tesis, İKİNCİ LİG katılan takımlarda 1.500 kişilik tesis, BÖLGESEL LİG katılan takımlarda 750 kişilik tesis şartı konmalıdır.
SPONSORLUK
Sponsorluk yasası kesinlikle Firmalar lehine düzeltilmeli, sponsorluktan elde edilen gelirler mutlaka denetlenmeli, bu gelirlerin başka branşlara aktarılması önlemeli. Ayrıca Federasyon tüm liglere İSİM SPONSOR u bularak takımlara maddi katkı sağlamalı.
İDDAA GELİRLERİ
Liglere katılan takımların en büyük maddi kaynağı İDDAA. Federasyon mutlaka Tüm lig maçlarını İddia ya sokmalı ve kulüpleri maddi açıdan rahatlatmalı.
ANTRANÖRLER BİRLİĞİ
Federasyon liglere katılan takımların tüm antrenörlerin Antrenörler Birliğine üye olmadan kartlarının tescil olamayacağını ve sahaya çıkış belgesi alamayacakları sağlamalı. Tescil ve sahaya çıkış belgesi ücretlerini belirleyerek Antrenörler Birliğine kaynak sağlamalı. Bu kaynak işsiz kalan, mağdur durumda kalan antrenörlere kullanılmalı.
BASKETBOLCULAR  DERNEĞİ/VAKFI
Basketbolcular Derneği ve/veya Vakfı muhakkak kurulmalı. Liglerde oynayan tüm oyuncular bu kuruluşlara üye olmadan Federasyon oyunculara Lisans vermemeli. Üye olma aidatları Federasyon tarafından belirlenmeli. Üye aidatları ile Basketbolcular Derneğine yaratılacak bu kaynak mağdur durumdaki örneğin sakatlanan oyunculara kullanılmalı.
KONTRAT SİSTEMİ
Kulüplerle oyuncular arsında yapılan kontratlar aynen Federasyona verilmeli. Tek bir kontrat geçerli olmalıdır. Hukuksal sadece bu kontrat geçerli olmalıdır. Şimdiki gibi oyuncu ile ayrı kontrat yapıp Federasyona daha düşük kontrat vermek yasaklanmalıdır.
KULÜPLERDE TÜM ÇALIŞANLARIN HAKLARI
Kulüplerde sahaya çıkan her bireyin hakları Federasyon tarafından güvence altına alınmalıdır. Eğer kulüpler çalışanların herhangi bir ödeme yapmazsa Federasyon Antrenör ve oyuncuların haklarını nasıl koruyorsa bu çalışanların haklarını da korumalı.
ÖDEME YAPMADIKLARI İÇİN KAPANA KULÜPLER
Hayali bütçelerle lige katılan, çalışanlara ödemeleri yapmayan kulüpler bir daha aynı isimle hiçbir Lige katılamamalı. Bu dönemde görev almış hiçbir yönetici bir daha hiçbir kulüpte görev almamalı.
Bu yazdıklarım Türk Basketbol ünde acil çözüm getirilmesi gereken sorunlar. Tabiî ki basketbol camiasında değerli arkadaşlarımın da bu konularda daha değişik fikirleri, önerileri mutlaka vardır. Eğer 1992 yılında Turgay Demirel in federasyon başkanı olduğu zaman yapılan BEYİN FIRTINASI tüm camianın fikirleri alınarak bir kez daha yapılıp, ortak paydada birleşilen konular aynen uygulanırsa Basketbol sağlam temellere oturur.