Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show programına bağlanan ve öğretmen olduğunu söyleyen bir kadının söyledikleri medya jargonuyla söylemek gerekirse gündeme bomba gibi düştü.

Kadının canlı yayınlanan programdaki konuşmasını ben de dikkatle dinledim. Özetle, Güneydoğu’da yaşananların medyada yanlış aktarıldığını belirtiyor, doğmamış çocuklar dahil insanların öldürüldüğünü, buna sessiz kalınmaması gerektiğini ifade ediyor, bölgede açlık ve susuzluk yaşandığını öne sürüyor, ayrıca okullarını terk eden öğretmenleri eleştiriyordu.
Konuşmanın bütünü dikkate alındığında, söz konusu kadın, güvenlik güçlerinin bölgede gerçekleştirdiği terör operasyonlarına karşı çıkıyor, bunun bir an önce durdurulmasını istiyor, kamuoyunu operasyonlara dur demeye çağırıyordu.
++
Programı sunan Beyazıt Öztürk kadının konuşmasını çok beğenmiş olmalı ki birkaç defa alkışlattı.
Oysa, “Evet, Güneydoğu’da acı olaylar yaşanıyor ama bunun sorumlusu güvenlik güçleri değil ülkeyi bölmek isteyen bölücü terör örgütüdür. Terörün bitmesi, yeni acıların yaşanmaması için terör örgütünün silah bırakıp teslim olması şarttır. Hiçbir devlet topraklarında özerk yönetim isteyen silahlı güçlere izin vermez, veremez” demesi gerekirdi.
++
Beyazıt Öztürk programdan sonra gelen tepkiler üzerine Kanal D ve CNN Türk’te kendini savundu, “Kendi iç sesimi dinlemekten, arayan kişinin konuşmasını dinleyemedim… İstemeden yaptığım bir şeyler olmuşsa herkesten özür diliyorum” dedi.
Hani “özrü kabahatinden büyük” derler ya, tıpkı öyle bir özür oldu bu.
Madem kadının konuşmasını dinlemedin, neden içtenlikle teşekkür ettin ve onu seyirciye defalarca alkışlattın?
Ne yazık ki meslek yaşamına gri bir leke koymuştur Beyaz.
++
Beyaz Show bize bir kez daha şunu gösterdi:
Televizyonda canlı yayın pimi çekilmiş bomba gibidir. Her an her şey olabilir, “bomba” elinizde patlayabilir.
Bu program televizyon sahiplerine ve yöneticilerine ders olmalı:
Zor durumda kalmak istenmiyorsa canlı yayınlardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalı, ekrana iç denetimden geçmiş programlar getirilmelidir.