Ne işsizlik, ne enflasyon, ne yoksulluk, ne yolsuzluk iddiaları, ne yargıya müdahale, ne bağımsız medyaya yönelik baskı, ne bürokrasideki partizan atamalar, ne Suriye’den gelen göç, ne komşu ülkelerdeki bazı gruplara gönderildiği öne sürülen silah ve mühimmat ; hayır bunların hiçbiri değil, Ak Parti’yi son yıllarda birinci derecede yıpratan olay Beştepe’de yaptırılan lüks saray oldu.
Bindiğim otobüs ve dolmuşta, dolaştığım pazar yerlerinde, esnafla yaptığım ayaküstü sohbetlerde, aile toplantılarındaki siyasi tartışmalarda çok açık ve net biçimde gözlüyorum bunu.
++
2002’den bu yana tüm seçimlerde Ak Parti’ye oy verdiğini söyleyenler bile, söz saray konusuna gelince buruklaşıyor, sesleri adeta titreyerek özetle şöyle diyorlar:
“Yahu, keşke şu saray işine hiç girmeyip Çankaya Köşkü’nde yaşasalardı. Saray yapımı kafamızı karıştırdı, padişahlık algısı yarattı, devlet kaynaklarının lüzumsuz yere harcandığını düşündürmeye başladı. Muhafazakar bir partinin ve liderin böyle davranmaması, halkın göstereceği tepkiyi önceden sezmesi gerekirdi.
Yolsuzluk olduğunu söyleyenlere ‘iftiralara kanmayın’ diyoruz, işsizliği nüfus artışına bağlıyoruz, enflasyonu geçmişten örnekler vererek mazur göstermeye çalışıyoruz, komşu ülkelerdeki gruplara yapılan kimi kuşkulu yardımları ‘ülkenin uzun vadeli çıkarları korunuyor’ teziyle savuşturuyoruz, Suriye’den gelen göçü insan hakları bağlamında haklı gösteriyoruz, yargıya müdahaleyi Paralel Yapı’nın ayak oyunlarına karşı geliştirilen savunma diye izah ediyoruz, bürokrasideki atamaları, siyasilerin çalışacağı ekibi seçme hakkı olduğunu belirterek açıklıyoruz ama saray konusu açılınca diyecek söz bulmakta zorluk çekiyoruz.”
++
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Başbakanlık yıllarında halkın nabzını tutmakta son derece usta olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde her zamankinden fazla tartışılmaya başlanmasını Beştepe Sarayı ile yakından ilgili görüyorum.
Erdoğan keşke bin küsur odalı saray işine hiç girişmeseydi ve “Milli Görüş” geleneğine saygı gösterip Subayevleri’ndeki mütevazı konutunda kalsaydı.
Basiret bağlanması mıdır, güç zehirlenmesi midir, yakın çevresinin yanıltan telkinleri midir bilmiyorum ama saray yapımının Ak Parti’ye de Erdoğan’a da çok şey kaybettirdiğinden eminim.
Ak Parti şayet 7 Haziran’da beklediğini bulamazsa bunun nedenini öncelikle sarayda aramalıdır.