Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye ile müzakereye yeşil ışık yakan sözlerine yanıt verdi. Esad, Suriye Devlet Televizyonu’nda “Dışardan gelen açıklamalar bizi ilgilendirmiyor, Suriye’nin geleceğiyle ilgili ancak halk konuşur” dedi

Özge DÜZGÜN –

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Esad rejimini müzakerelere çekmek için, Esad’a herkesin siyasi bir çözüm bulmayı ve onun müzakereler konusundaki hesabını değiştirmeyi istediğini açıkça göstermeliyiz” dedi. Kerry, ABD’nin sonunda Esad ile müzakere etmek zorunda kalacağını belirtirken aynı zamanda Suriye konusunda siyasi çözümü içeren bir politikanın yolunu araladı.

Esad ise açıklamasında Kerry’e yönelik olarak, “Hala açıklamalar duyuyoruz ama karar vermeden önce eylem görmeliyiz, kararı sonra veririz” karşılığını verdi. Esad uluslararası ortak tutumda, Suriye’nin durumunu etkileyecek pozitif bir tavır görmediklerini bildirirken, öncelikli olarak dış ülkelerin Suriye’deki terörist gruplara destek vermekten vazgeçmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry bölgedeki IŞİD tehdidinin ciddi boyutlara ulaşmasına karşı Suriye Devlet Başkanı Esad’ı müzakereler için zorlamanın gerekliliğini bu konuda müttefiklerden baskı beklediğini ifade etmişti. Bu açıklamanın üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Harf ise Kerry’nin doğrudan Esad’ı kast etmediğini söyledi. ABD’nin Suriye politikasında bir değişiklik olmadığını belirten Harf, ABD’nin Esad ile doğrudan masaya oturup, müzakerenin söz konusu olmadığını ifade etti. (DHA)