ABD Başkanı Obama’nın IŞİD karşıtı Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, “ Kesinlikle IŞİD’le savaştayız ” dedi ve  uluslararası toplumun geri kalan kısmının da bu savaşa katılması gerektiğini vurguladı.

CBS TV kanalının “Face The Nation” programına katılan McGurk, “ Kesinlikle IŞİD’le savaştayız ” dedi ve bu savaşın “bu vahşi terör örgütünü yok edinceye dek” süreceğini vurguladı. McGurk, uluslararası toplumun geri kalan kısımının IŞİD’le savaşa katılması gerektiğinin altını çizdi.

IŞİD’le savaştayız

ABD’nin, IŞİD’in Rakka ile Musul arasındaki tedarik yolunu kesmek için Suriye ve Irak’ta “Kürt ve Arap güçleriyle” operasyonlar gerçekleştirdiğini anlatan Mc Gurk, Başkan Barack Obama’nın Suriye’ye göndereceği 50 Özel Kuvvet askerinin sahadaki güçlere destek vereceğini söyledi ancak askerlerin ne zaman Suriye’ye gideceğini ve hangi güçlerin destekleneceğini açıklamadı.
MCGurk, IŞİD’in Suriye’deki başkenti olarak bilinen Rakka’yı geri almak için koşulların uygun olduğunu belirtirken IŞİD’le savaşan güçlerin son iki hafta bin 100 kilometre kareyi geri alıp 300 IŞİD savaşçısını öldürdüğünü anlattı.

IŞİD için “Onlara baskı yapacağız ve boğacağız. Bu, Irak ve Suriye’de her yerde olacak ve bunu, (örgütün) Türkiye ile sınırının 98 kilometrelik geri kalan kısmını keserek yapacağız” şeklinde konuşan  McGurk, Ramadi’yi geri almak için Irak güvenlik güçleriyle birlikte çalıştıklarını söyledikten sonra IŞİD’in uluslararası ağlarını da yok edeceklerini vurguladı.
McGurk, uluslararası toplum olarak hareket edilmesinin ve bilgi paylaşılmasının öneminin altını çizdiği açıklamaları arasında 34 ülkeden yabancıların IŞİD’in yanında savaştığına dikkat çekti.
Rusya’nın IŞİD’le mücadeledeki rolüne değinen McGurk, “Rusya’nın IŞİD’e karşı çabalarını olumlu karşılıyoruz. Rusya’nın IŞİD’le savaşa odaklanmasını istiyoruz” dedi.