AVCILAR’da bir berber, son dönemde giderek artan uyuşturucu ve madde bağımlılıkla mücadele etmek amacıyla bir grup esnaf arkadaşı ile Bağımlılığa Karşı Eğitim, Yardımlaşma ve Korunma Derneği (BAĞ-DER) kurdu. Derneğin kurucusu Öztürk Karahan, diğer berberlerden ucuz tarife uygularken, müşterilerine bağımlıların dramına ilişkin haberleri izletiyor.

Kemalpaşa Mahallesi’ndeki işyerini Türk bayrağını simgeleyen ay-yıldızlı dekorla donatan, diğer meslektaşlarının ücret tarifesini yüksek bulduğu için odaya kayıt olma yerine limited şirket kuran Karahan, her gün yüzlerce kişi ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Mahallesinde, ilçede ve ülke genelindeki sorunlara karşı duyarlı olduklarını belirten Karahan, günümüzde bağımlılığın büyük bir sorun olduğunu belirtirken, bu konuda çaba harcamaya karar verdiğini söyledi.

Karahan, şöyle devam etti:

“Bağımlılık; mahallemizde çevremizde her tarafta sıkıntı oldu. Bu konuda meslek odalarıyla, insanlarla görüşmelerim oldu ‘Bir şeyler yapalım’ dedik. Ancak, fazla bir hareket göremedik. Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, Belediye Başkanı Handan Toprak ile görüştük, destek olacaklarını söylediler. Derneğimizi kurduk,. Çalışmalarımızda hedef kitlemiz bağımlı olan değil, satıcıların, kullanıcıların hedef kitlesi olan insanlar. Amacımız onları uyarmak anne, baba, çocuklarla bir halk hareketi başlatmak. Okullarımızda, mahallelerimizde başlatacağız. Yönetim olarak işyerlerimizde görsellere önem vereceğiz. Arkadaşlarımız çalışmalara başladı. İşyerimizde böyle bir şey risk olabilir belki. Bu riski göze aldık. Kötülerle mücadele etmek amacımız.”

Öztürk Karahan, uyuşturucu ile mücadele kapsamında işyerine gelen müşterilerin yoğun olduğu saatte veya kanalları yerine internetten belirlediği uyuşturucu kurbanlarının dramlarına ilişkin videoları izlettiğini söyledi. Karahan, bu videoların büyük ilgi gördüğünü vurgularken, “Çoğu ilk defa görmüş böyle bir şeyi. Kendi evinde bile açıp görmemiş. Sanıyorum medyada da fazla yer bulmuyor bunlar. İnternetten, buluyoruz, gösteriyoruz ‘Bakın bu hale gelebiliriz’ diyoruz. Çok teşekkür eden oluyor” dedi.

Berber Karahan’ın yanısıra aralarında dernek yöneticileri, restoran, pastane işleten, nakliyeci, su bayii bulunan BAĞ-DER’in açılış törenine katılan Avcılar Kaymakam Hulusi Doğan ve Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, bağımlılık gibi sorunlarla mücadelede sivil toplum kuruluşlarının büyük önem taşıdığını bunlara her zaman destek olacaklarını söyledi.