Üzerinde fazla durulmadı, sanki her zaman yaşanabilecek sıradan bir olaymış gibi bir-iki haberle geçiştirildi. Oysa, günlerce konuşulacak bir kahramanlık ve fazilet örneğiydi.
Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’dan bahsediyorum.

Kadın dalgıcın denizde boğulmakta olduğunu görünce hiç tereddüt etmedi, üstündeki kabanı çıkararak balıklama suya daldı, hızlı kulaçlarla yanına yaklaştığı genç kadını kıyıya kadar yüzdürüp mutlak bir ölümden kurtardı.
Böyle bir olay, İngiltere’de, Fransa’da, İtalya’da yaşansa emin olun o başkan yere göğe sığdırılmaz, sergilediği örnek davranış coşkuyla övülüp alkışlanır, dahası halk kahramanı ilan edilir, günlerce hayatı anlatılırdı.
Bizim medya, kavgaları, cinayetleri, hırsızlıkları, gaspları, tecavüzleri, kazaları anlatmakta ustadır ama güzelliklerin üzerine pek gitmez, onlarda fazla haber değeri görmez.
Hesap galiba şudur:
Ne kadar şiddet, o kadar tiraj, o kadar reyting…
Merak ettim, İsmail Yıldırım’ın hayat hikayesini Karamürsel Belediyesi’nin internet sitesinden öğrendim.
44 yaşındaki başkan, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuymuş. Yıllarca Çukurova Holding ve Sabancı Holding’de çalıştıktan sonra siyasete atılmış. Üç dönemdir Karamürsel’in belediye başkanlığını yapıyormuş. 2010 yılında Ak Parti’ye katılmış. Daha önce DYP ve DP’de görev almış.
“Acaba, İsmail Yıldırım’ın gerçekleştirdiği kurtarma operasyonunun geçiştirilmeye çalışılmasının arkasında onun Ak Partili olmasının etkisi var mıdır” sorusu da ister istemez geliyor insanın aklına…
Hadi, ana akım medya anlattığımız kahramanlığı önemsemedi; hiç olmazsa yönetimdeki devlet büyükleri ve muhalefet liderleri dikkate alıp bir kutlama telefonu açsalardı.
Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir jestte bulunması herhalde çok iyi olurdu.
Vallahi, partisine filan bakmadan söylüyorum; ben bu başkanı çok sevdim.
Aynı hareketi, CHP’li, MHP’li, HDP’li başkanlar yapsalar onları da çok severdim…