Arabalardaki cam filtresine yasak getirilmesi gibi nedenlerden bile “işler kötüye gidiyor” diye nem kapan ve duramayan döviz kurlarına Merkez Bankası müdahale etti. Gerekçesi “son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları” gösterildi.

Bu gerekçe ekonomide yeni bir dönemin başlangıcıdır. Artık bundan sonra her türlü zammı, fiyat ayarlamasını, piyasalara müdahaleyi, yapılan işi, ekonominin temellerine “uyumlu, uyumsuz, sağlıklı, sağlıksız” şeklinde ele alacağız.
Merkez Bankası “lira/kur denkleminde sağlıksız fiyat oluşumu var “diyor ama en başta kendisini çelişkiye düşüyor. Reeskont kredilerinde dolar/lirayı 3.70’e bağlıyor. Piyasalar neye bağlanacak, belli değil. Bu mudur “ekonominin temellerine dayanan sağlıklı kur/fiyat oluşumu?
O zaman Merkez, açıkladığı enflasyon yıl sonu tahmininin üç gün sonra yerle bir olduğu görmenin gerekçesini de yine bilinmeyen bir yerlerde; ekonomik temellere uyumsuz ve sağlıksız fiyat oluşumuna dayandırırsa şaşırmamak lazım. Peki ya diğer fiyat oluşumları?

Tüm ekonomik verilerin olumsuz olarak rekordan rekora koştuğu, doların sıçradığı şu günlerde Borsa İstanbul’da hisse fiyatlarının oluşumu sağlıklı ve ekonominin temellerine uyumlu mu? Ya da Hazine’nin gereğinden fazla neredeyse piyasa net faizlerinin üzerinde borçlanması?
Ya enflasyon? Sebzeyi meyveyi anladık da örneğin Ekim ayı enflasyonuna göre kadın hırkasının fiyatı neden artar? Memleketteki tüm kadınlarımız “bir lokma bir hırka” misali” önce marketlere sonra mağazalara mı koştu? Hırka piyasasının fiyatları da ekonomiye ters, sağlıksız ve uyumsuz oluşuyorsa, ayar ister.
Yıllardır “göstere göstere spekülasyonun kralının” yapıldığı et piyasasında fiyatlar, 60-100 lira arasına oturunca “ithal et 14 lira, bu kampanya kaçmaz” denildi. Yüz lira nere,14 lira nere? Etin kalitesi kadar ekonomik açıdan hanginsin fiyatı sağlıklı, hangisi uyumlu?
Gece yarısı akaryakıta zam yapmak, aynı şekilde ucuz doğal gaz alıp yüksek fiyattan satmak, hangi ekonominin hangi temelinde var?
Büyümeye ne demeli? Açık artırma misali yüzde 5’den başladı şimdi “yüzde 10 olacak” diye bahis oynanıyor. Bu da “sağlıklı ve uyumlu büyümenin ekonomik temelleri” olsa gerek.

Araya giren “hatırlı kişilerin” ricasıyla, motorlu taşıtlar vergisinin önce yüzde 60’lara çıkarılması sonra yüzde 25’e indirilmesi, emlak vergisinin de yüzde binlerden yüzde 50’ye çekilmesi, sağlıklı ve uyumlu bir ekonominin sonucu.
Vergisini, faturasını, banka borcunu, düzgün, zamanında ödeyenler karşında ödemeyenleri sürekli yapılandırma, öteleme, erteleme kararlarıyla “ödüllendirmek”, uçana kaçana, sadece tabelası kalmış işletmelere bile kredi açmak ekonomik açıdan sağlıklı ve uyumluysa buna da diyecek bir şey yok.
Şimdi, her fiyat oluşumunu sağlıklı, sağlıksız, uyumlu uyumsuz olarak değerlendirmeyi bırakın da ekonominin sallanan temellerine bakın güzel kardeşim. Bunu da “ben bilmem, Merkez bilir!”

FACEBOOK YORUMLARI