Terörün şehirlere inmesi ve Sultanahmet meydanındaki son terör saldırısı İsveç’te ve yabancı basında genişçe yer aldı. Türkiye’deki son terör saldırılarının masaya yatırıldığı haberlerde Türkiye’de her geçen gün şiddetin arttığı kaydedildi.

Geçen yıl Ankara’da 100 kişinin ölümüne neden olan terör nedeniyle bu yıl İsveç’ten Türkiye’ye turist rezervasyon iptalleri yaşandı.
Sultanahmet meydanında Turistlere yönelik saldırının da ürkütücü olduğu İsveç medyasında geniş yer aldı.
Bu terör saldırıları nedeniyle Türk turizmi Rusya başta olmak üzere ile Avrupa’yı da içine alarak olumsuzluklara neden olacak ki gerçek etkisini bu yaz gösterecek. Bu sene Türkiye turizmde gelirlerinde kayba şimdiden turizm sektörü de hazırlanmalı.
TÜRKİYE NEDEN DIŞ KAYNAKLI TERÖRÜN HEDEFİNDE
Türkiye kendi iç terörü ile yıllardır savaşırken, Türkiye Ortadoğu kaynaklı terör saldırılarının da hedefinde olması ister istemez, “Türkiye ne yapıyor da, bu saldırılara hedef oluyor?”sorusunu akla getiriyor.
Bu saldırıların, bir anlamı bir mesajı ya da tehdidi olmalı. Türkiye’ye birileri çeki düzen vermek istiyor,“Seni her alanda ekonomi de, turizm de her yerde çökertiriz” mesajı  veriyorlar.
ATEŞTEN TOP’A DÖNDÜK
Gün ya da ay yok ki, Türkiye’de masum insanlar ölmesin. İşte böyle bir Türkiye’ye inanın ben bile gelmeye korkuyorum. Geçen geldiğimde gazetecilik yıllarımın geçtiği Sultanahmet meydanındaydım. Alman Çeşmesi ve Dikilitaş’a gitmiştim.
Yani saldırının olduğu noktalara. Önümüzdeki hafta İstanbul’a gitmeyi düşünüyorum. Gideyim mi, gitmeyeyim diye düşünüyorum. Annemi ve sevdiklerimi çok özlediğim için gitmek zorundayım. Tabi ki böyle turistlik mekanlara gitmemek kaydıyla.
Ben böyle bir ruh hali içerisine girmiş iken, İsveçli ya da Avrupalı turistler Türkiye’ye gider mi? Yaklaşık 25 yılımın geçtiği o ülkeyi en iyi tanıyanlardanım.  O nedenle ben bile endişe, korku ve kaygı içerisine girmiş isem 30 yıl birlikte yaşadığım İsveçlileri ve Avrupalıları Türkiye bu sene unutsun ya da çok önemli ve yoğun bir tanıtım kampanyası yapsın.
Ayrıca milyarlık yatırım yapan turizmciler şimdiden ne yaparlar bilemem ama zor bir yıl onları bekliyor.
PEKİ, TÜRKİYE NE YAPABİLİR
Zor bir durum tabii ki, hem içeride hem de dışarıdan terörün hedefi haline geldi. Rusya’da bunun artısı oldu. Türk ekonomisi, bunu ne kadar sürdürebilir. Geleceği okumaya kalktığınızda hep para muslukları kesiliyor.
Ülke her geçen gün terör ile bir kaosa doğru gidiyor. Artık son 13 yılın o parladı gibi gösterilen Türkiye atmosferi de yok.
Bu kadar karmaşık bir durumda, Türkiye ne yaparda çıkar onun da bir yol haritası yok. İçeride bir sürü rafta bekleyen ve kriz çıkaracak siyasi dosyalar bekliyor.
Bir Anayasa ve Başkanlık modeli bile Türkiye’nin en büyük ayak bağı olmaya aday bir konu. Bazen  dışarıdan Türkiye’ye baktığımda, terör batağı ile mücadele eden ne ileri, ne geri giden bir Türkiye görüyorum.
Yeni bir hükümet olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı ile Başbakanı ile hükümeti ile ayni parti yönetiminde olan Türkiye’nin önümüzdeki süreçte daha da çıkmaza gireceği görülüyor. Çünkü terörün silahlı mücadele ile bitirilemeyeceği son 35 yılda yaşandı. Siyasi çözüm de gündemde yok.
BİZ DE KINAMAYALIM ANCAK ÇÖZÜM
Sultanahmet’teki saldırı sonrası terör lanetlendi. Saldırının kimden geldiği adresi hemen ortaya kondu. Yaşamını kaybedenler için başsağlığı dilendi.
Hepsi her saldırıdan sonra söylenenler, peki çözüm ne, gelecek için ne vaat ediliyor? Kim yanıt verecek bakalım?