Belediyecilik

0
807

Nedir derseniz? Halka hizmet derim. Hizmette hiçbir bölgeye ayrım yapmadan, parti gözetmeden çalışmaktır…

Hey hat ki, Ankara’yı ele alacak olursak, “şu semtten az oy çıktı!” “bu semtten çok oy çıktı!” söylemleri, hizmette öncelik olmuştur.

Belediye Başkanlığı ayrı, belediyecilik bambaşka kavramlar içerir. Bir Belediye Başkanı hangi partiden seçilirse seçilsin, parti adını orada bırakıp, topyekûn hizmet cübbesini giymekle sorumludur.

Şu semte ayrıcalık, bu semte güzellikler yapalım felsefesi halk adamlığından uzak düşüncelerdir. Ankara’nın bazı semtlerinin perişanlığı ortadadır. Kırık kaldırımlar, arabalara illallah dedirten çukurlar, iki dakika yağmur yağınca yaşanan perişanlıklar hep yanlış düşüncelerin eseridir. Parti hüviyetini bırakmama alışkanlığıdır.

Belediye Başkanı seçildikten sonra tarafsızlığı şiar edinmelidir. Aksi davranışların neticesi semtlerdeki ayrıcalıkları doğurmaktadır. Üniversitelere bir bölüm ilave edilerek belediyecilik okutulmalıdır, belediyelerin idari yönetim kadroları bu bölümden çıkanlarla doldurulmalıdır, parti yandaşlarıyla değil…

Belediyelerden mezhepçiliği, yandaşlığı temizlemek devletin görevidir. Sayın Cumhurbaşkanımız bazı Belediye Başkanlarını istifaya davet ederken, belki de hiç aklımıza gelmeyen çarpıklıkları tespit etmiş olmasından dolayıdır.

Kendisi de zamanında Belediye Başkanlığı yaptığı için, belediyeciliği A’dan Z’ye kadar çok iyi bilmektedir. Bundan dolayı da, belediye başkanlarını da, icraatlarını da çok iyi gözlemleyebilmektedir.

Belediye başkanlarına karne verilecek olsa, alt yapı sıfır, temiz su sıfır, mimari sıfır, yiyecek, içecekleri denetim sıfır, evet bu sıfırları çoğaltmak mümkünde bizim yazıyı uzatmamız fayda getirmez.

Asfalt katılım payı, su, atık su, çöp, daire emlak vergileri halktan tıkır tıkır alınır da, hizmetler yıkıl, düş yerine getirilir.
Kaldırımlarında insan yürürken korkarak adım atar, yollarda böbrek taşı dökmeye birebirdir, neymiş? Belediyeler iyi çalışıyormuş!
Gel de karneleri sıfır doldurma..?