Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Filiz Ateş, her insanın hayatının bir döneminde en az bir kez karşılaştığı bel ağrısının, yaşam kalitesini belirgin oranda düşürebildiğini belirterek, ”Bel ağrılarının pek çok nedeni olabilir ama en çok bel ve çevresinin aşırı zorlanması, bel fıtığı ve bel kayması gibi nedenlerden kaynaklanıyor” dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Filiz Ateş, kişilerin günlük aktivitelerini önemli oranda etkileyen ve tedavi gerektiren bel ağrıları ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan, kimi zaman dayanılmaz ağrılara sebep olan, hareketleri kısıtlayan, yürümeyi, ayakta durmayı, oturmayı zorlaştıran bel ağrılarının, kişinin hayatını yaşanılmaz hale getirebildiğini bildirdi.

Bel ağrılarının, kaslar ve bağlar gibi yumuşak dokuların zorlanması gibi basit ve geçici nedenlere bağlı oluşabileceği gibi, omurlar ve disklerdeki bozulmalar nedeniyle de görülebildiğini söyleyen Dr. Filiz Ateş, “Büyük çoğunluğu, mekanik olarak adlandırılan bel çevresi yapılarının zorlanması, bel fıtıkları, omurların kaymaları ya da doğumsal bazı omurga sorunlarına bağlı olabiliyor.

Küçük bir kısmı iltihabi romatizmal hastalıklara, bazı enfeksiyon hastalıklarına, karın içerisindeki organ hastalıklarına ya da tümöre bağlı olarak ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Yetişkinlerin yüzde 80’inin yaşamlarının bir döneminde en az bir kez bel ağrısıyla karşılaştığını dile getiren Ateş, bel ağrısının şiddetinin kişiden kişiye farklılık gösterebildiğini kaydetti.

Dr. Ateş, ”Bel ağrısı birdenbire ortaya çıkabileceği için, kesin nedeni her zaman tam olarak bilenemiyor. Birden çok sebebe bağlı olarak görülen bu ağrıların, kas ağrıları, bel kayması, kireçlenme, kemik erimesi gibi tetikleyicileri de olabiliyor” dedi.

Ateş, ayrıca yaşam şeklinden kaynaklanan bel ağrılarına dikkat çekerek, duruş bozuklukları, fazla kilo, stres, hareketsizlik, ağır yük kaldırma, yanlış ve aniden eğilme, uzun süre araba kullanmak, aşırı sigara ve alkol tüketimi gibi durumların da bel ağrısına yol açan faktörler arasında yer aldığını bildirdi.

Bel ağrıları tedavisinde geç kalınmadan doktora başvurulması gerektiğini söyleyen Dr. Filiz Ateş, özellikle şu şikayetleri olan kişilerin acilen doktora görünmelerini belirtti:

”Ağrının süresinin uzaması ve şiddetinin artması, bel ağrısına eşlik eden ve kısa zamanda geçmeyen bacakta uyuşma, kas güçsüzlüğü, ağırlaşma hissi, idrar kaçırma ve sinir basısı bulgusunun olması, ağrının özellikle geceleri olması, bel hareketlerinde tutuklukla birlikte ateş, kilo kaybı, bel bölgesinde belirgin hassasiyet bulunması.”

”EGZERSİZ, BEL SAĞLIĞINI KORUYOR”

Bel ağrılarında neden ne olursa olsun, ağrıyı hafifletmenin ya da önlemenin mümkün olduğunu ifade eden Dr. Filiz Ateş, ”Tedavinin amacı; önce nedenin belirlenmesi sonra hastalığa bağlı tedavi ve ileriye yönelik korumanın öğrenilmesi.

Tedavide ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçların faydalı olabileceğine değinen Dr. Filiz Ateş, “İstirahat etmek, fizik tedavi yöntemlerinden yararlanmak ve düzenli egzersiz aynı derecede kişinin iyileşmesinde yardımcı olur. Günlük yaşantıda uyuma, ayakta durma, oturma, eğilme gibi tekrarlanan hareketlerin doğru yapılması da bel bölgesini büyük ölçüde koruyor.

Aynı şekilde, bel bölgesi kaslarının güçlendirilmesi ve kaslara esneklik kazandırılması, bel oyuğunun normal açısının korunması, omurlar ve diskler üzerine binen yükün kaslara aktarılmasını sağlıyor” dedi.