Euro 2016 elemelerinde Milli Takımımız yine hüsran yaşadı. Letonya”yı yine yenemedik. Bu takımı yemememizin nedeni 4 büyükler. Anlı şanlı takımlarımız kapanan rakiplerini zor yeniyor, hatta yenemiyor. Futbolcularımız kapalı savunmayı nasıl aşacaklarını maalesef bilemiyorlar.
Neyse gelelim maça. Fatih Terim takım kurgusundan devamlı hücum yapacağımız anlaşıldı. Kurgu da, Şener olmasına rağmen, Ozan Tufan sağ bekte oynadı. İyi kapanan ve savunmasını uzun boylu futbolculardan oluşan Letonya”ya karşısına Burak Yılmaz gibi sırtı dönük oyunu oynayamayan bir futbolcuyu da ilk onbirde gördük.
Yine onbirimizde Hakan, Arda, Gökhan hatta Selçuk oyun kurucusu olarak yer aldı. Bence Fatih Terim hata yaptı. Bana göre 4-2-3-1 sistemi ile başlamalıydı, Hoca.. Takım kurgusu ise Volkan- Şener, Serdar Aziz,Hakan Balta, Caner-Ozan Tufan, Mehmet Topal- Arda,Hakan, Volkan Şen-Batuhan şeklinde olurdu. Bu kadro bana göre çok iş yapardı.
Yine de Milli Takımımız, Konyalıların müthiş desteği ile, maça iyi başladı. İyi götürdü, üst üste goller kaçtı. Santraforumuz Burak”a bir top bile gelmedi. Letonya birkaç kez kontra atak yapsa bile etkisizdi.
İkinci yarıya aynı kadroyla başlayan Fatih Terim,10 dakika sonra Volkan Şen ile Gökhan Töre”nin yerlerine Umut ve Şener”i alıp ikili forvete döndü. Bu taktik ile de goller kaçtı, kaçtı, kaçtı. Bu arada Letonya”nın tehlikeli atağını Hakan Balta gol çizgisinden önledi.
Gol kaçırma rekorumuz kırılmak üzereyken 77.ncı dakikada Selçuk İnan”ın füzesi ile öne geçtik ve durduk. Pas yapmaya başladık. Hoca Burak”ı çıkarıp Mehmet Topal”ı oyuna sürünce önde baskı yapıp topu kalemizden uzak tutacağımızı sandık. Ancak oyuncularımız kapandı.
Basketbol”da bir düşünce vardır. Maçın sonunu iyi oynamak. Bir basketbol takımı son üç dakikayı hatasız oynarsa kazanma oranı % 90 dır. Bu düşünce futbolda da var ama bizim oyuncularımız bunu bir türlü beceremiyor. Örnek mi Pazar günü karışılacağımız Hollanda ile oynadığımız ilk maç ve Perşembe gecesi oynanan maç.
Futbol hatalar oyunudur. Doğru ama maçın bitmesine 1-2 dakika kalınca hata yapılmaz. Yaparsanız kaybedersiniz. Oyuncularımız bu konuda çok beceriksizler..
Bu arada Basketbol Milli Takımımıza Avrupa Şampiyonu”sunda başarılar diliyorum.