Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu araştırmalar sonucu, ülkemizde ve dünyada yeni doğanların anne sütü ile beslenme oranlarının çok düşük olduğunu söyleyen, Bebek Dostu Hastane Proje kapsamındaki KadıköyŞifa Sağlık Grubu AtaşehirHastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları  Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç emzirmenin bebek için olduğu kadar anne için de önemine vurgu yapıyor.

Anne sütü bebeğiniz için en yararlı besindir. Anne sütünün içeriğinde bebeğinizin gelişimi için gerekli tüm besin maddeleri bulunmaktadır.
SÜT YAPIMINI NELER ETKİLER
Süt yapımının artırılması için yapılacak en önemli hareket bebeğin sık emzirilmesi ve memelerin tam boşaltılmasıdır. Anneyi yorgunluk ve stresten korumak, uyumasına sağlamak yine süt üretimini artıracaktır. Memenin küçük olması sütün salgı miktarını değiştirmez. Çökük meme uçları emzirmeden önce yapılacak masajla emmeye uygun hale getirilir. Süt üretimi için annenin dengeli beslenmesi ve sıvı alması gerekir. Çok kalorili beslenmesi tatlı alımının artırılması süt yapımını artırmaz, kilo yapar. Sebze ve meyveler, yeşil salatalar bolca tüketilmelidir. Anne yeterli süt ve süt ürünleri ile protein ve demir içeren gıdaları dengeli bir şekilde almalıdır. Gebelikte olduğu gibi demir desteği sürdürülmelidir.
ANNE SÜTÜNÜN YETERLİ OLDUĞUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ
Anne sütünün yeterli olduğunun değerlendirilmesi için en önemli kriter bebeğin kilo almasıdır. Bebekler ilk 5 günde doğum ağrılıklarının %10 unu kaybedebilirler.  10. Günün sonunda bebeğin doğum ağırlığına ulaşması gerekir. %10 dan daha fazla kilo kaybı varsa doktora ulaşmaları gerekir. Bebek 10. Günden sonra günde 25-10 gram kilo almalıdır.
ANNE SÜTÜ BEBEĞİNİZ
İÇİN YARARLIDIR
* Bebeği ishal, akciğer hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklardan korur. Bebeğin ilk aşısıdır.
* Kolaylıkla sindirilir ve bebek organizması tarafından verimli bir şekilde kullanılır.
* Tüm enfeksiyonlardan korur.
* Mikropsuzdur.
* İlk salgılanan anne sütü (ağız) barsakları kaplayarak bebeği hastalıklardan korur.
* Bebekle anne arasındaki psikolojik bağı güçlendirir.
* Zekayı arttırır.
* Yeni doğan bebeğin sarılığının düzelmesini kolaylaştırır.
BEBEĞİNİZİN ANNE SÜTÜ İLE BESLENMESİ SİZİN İÇİNDE YARARLIDIR
* Yapay beslenmeden daha ucuzdur.
* Kullanımı kolaydır.
* Anne ve bebek bağının kurulmasına yardımcı olur. Sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.
* Annenin sağlığını korur.
* Sizi bazı kanser türlerine karşı korur (Meme, yumurtalık kanseri vb).
* Annenin eski formuna ulaşmasını kolaylaştırır.
* Anne ve babada mutluluk hormonu (Serotonin) salgılanmasına neden olur. Anne ve baba kendini daha mutlu hisseder.