AK Parti, CHP, MHP ve HDP’den milletvekili adayı olabilmek için binlerce kişi başvurdu.
Parti kurmayları söz konusu adaylardan kimi nerede ve hangi sırada aday göstereceklerini şaşırmış durumdalar.
AK Parti temayül yoklaması ve adaylarla yüzyüze konuşarak listeleri hazırlıyor. CHP ön seçim, temayül yoklaması ve kontenjan uygulamasıyla adayları belirlemeye çalışıyor. MHP ve HDP’de de aday listelerine son şeklini vermenin başvuruların çokluğu nedeniyle sorun olacağı anlaşılıyor.
++
4 partide durum bu. Ama seçime toplam 31 parti katılacak. Peki diğer 27 partide listeler nasıl oluşturuluyor?
Kısa bir araştırma yaptım; yukarıda belirtilenler dışında aday listelerini hazırlamakta örgütlerinin yaygınlığı nedeniyle zorlanmayacak 9 parti daha var: Bunlar, Büyük Birlik Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi, Komünist Parti, Demokratik Sol Parti, Hür Dava Partisi, Özgürlük ve Demokrasi Partisi, Halkın Kurtuluşu Partisi, Emek Partisi.
18 partinin ise aday başvurusu beklemek yerine aday olabilecekleri aramakla meşgul olduğu söylenebilir.
Dört koldan aday bulmaya çalışan partiler arasında bir zamanların iktidar partisi Doğru Yol’un olması kaderin tuhaf bir cilvesi olsa gerek.
Alternatif Parti, Anadolu Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Gelişim Partisi, Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Merkez Parti, Millet Partisi, Millet ve Adalet Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi ve Yurt Partisi’nin de aday arayışında olduğunu söylemek mümkün.
++
Partiler konusunun bir başka boyutu da şu:
AK Parti, CHP, MHP ve HDP dışındaki partilere yaygın medyanın neredeyse hiç yer vermemesi onlar adına büyük bir dezavantaj oluşturuyor.
Örneğin Muhafazakar Yükseliş Partisi’nin ya da Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanlarının kim olduğunu, programlarında neler yazdığını bilen yakınları dışında kimse var mıdır acaba?
7 Haziran’da partiler arasında eşit bir yarış olmayacak.
Demokrasimizin bu kusuru inşallah sonraki seçimlerde kapatılır.