7 Haziran’daki Genel Seçim AKParti’nin tek başına Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğa ulaşıp ulaşamayacağı ve HDP’nin baraja takılıp takılmayacağı açılarından olduğu kadar, bazı siyasi parti liderlerinin gelecekleri açısından da büyük önem taşıyor.
-Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu için başarı çıtası partisinin geçen seçimde aldığı oy oranını korumak ya da bunun üzerine çıkmaktır. Davutoğlu bunu sağladığı takdirde genel başkanlıktaki durumunu güçlendirir, partide yeni lider arayışlarına gerek kalmaz.
-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için ise partisinin oylarını korumasının veya bir-iki puan artırmasının yeterli olamayacağı kanaatindeyim. Genel ve yerel seçimlerde ardı ardına yenilgiler alan CHP için başarı çıtası iktidara gelmektir. Bu olmadığı takdirde seçim sonrasında parti içinde ciddi tartışmalar olması, kurultayın olağanüstü toplanması, yeni genel başkan adaylarının ortaya çıkması kaçınılmazdır.
-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin işi Kılıçdaroğlu’na göre biraz daha kolaydır. MHP tabanı iktidar olunamasa da güçlü bir muhalefet olarak Meclis’te temsil edilmeyi yeterli görmektedir. Bu nedenle seçim sonrasında büyük kongrenin toplanmasını, yeni genel başkan seçilmesini isteyenler mutlaka olacaktır ama Bahçeli’nin koltuğunu bırakması bugünden bakıldığında pek ihtimal dahilinde değildir.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geleceği ise partisinin seçimde alacağı oya değil İmralı ve Kandil’den gelecek mesajlara bağlıdır. Barajı aşması halinde HDP’nin Demirtaş’la devam etmesi kuvvetle muhtemeldir. Baraj altında kalması durumunda ise İmralı ve Kandil bu makama yeni bir isim işaret edebilir.
++
Seçimlere yukarıda saydığımız 4 parti dışında 27 parti daha katılmaktadır. Bunlar, Alternatif Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Gelişim Partisi, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Adalet Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluşu Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Hür Dava Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Merkez Parti, Millet Partisi, Millet ve Adalet Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Yurt Partisi’dir.
Adı geçen partiler de seçimde alacakları sonuca göre tasfiye kararı alabilecekleri gibi yeni bir liderle yola devam etme kararı da verebilirler.
++
Özetleyecek olursak, önümüzdeki genel seçim Türkiye’nin kaderini olduğu kadar parti liderlerinin kaderi.