İşte Türkiye’de yine bir bayram atmosferi yaşadık. Bayram demek kucaklaşmak, barışmak, eskiyi unutup yeniye, umuda kucak açmaktır.

Hem de böyle bir dini Ramazan bayramının bütünlüğü e anlamı içerisinde.
Ancak ben 1960 kuşağındanım. İşte Türk siyasetinin 1950’sinden bu yana başlayan çok partili sistem ve ayrıştırma, bu bayramları da özelliğinden her geçen sene uzaklaştırdı.
Siyasiler bu bayramda geleneksel bayram ziyaretlerini yapıp, Türk kamuoyuna mesajları verdiler.

Tabii ki bu ziyaretleri hep izledik. Bayramlaştılar kucaklaştılar. Ancak hep samimiyetten uzak oldu. Bayramlar bir araç oldu. Gerçek ise hep bir hayal oldu.

 

NEDEN PEKİ BİRLİK OLAMAZLAR
Bir ülke için gönüllü olarak bu göreve talip olan bu ülkeni elitleri olması gerekenler, neden bir elit saygın siyasi olamaz.
Sonuçta ülke için elini taşın altına koymaya aday olan bu zihniyet, her konuyu, her şeyin ötesinde tutması gerekmez mi?

 

Yaklaşık 54 yıllık yaşantımda ben bu olgunluğu bu siyasilerde maalesef göremedim.
Çünkü işin özünde hep bir koltuk kavgası ve siyasi gelecek var. İşte bundan Türkiye arınabilir mi? Eğer bir gün bundan gerçekten arınmış bir Türkiye’yi gördüğümüz bayramlarda mutlu bir Türkiye’yi görme fırsatı buluruz.
Bakın Bayram ziyaretinde kucaklaşanlar yarın Meclis’te nasıl kavga edip birbirlerine hakaretler yağdıracaklar.

 

DİNİMİZ BUNU EMREDİYOR YA ONLARIN KI
İşin şimdi öteki yüzüne gelelim. Batılılar  din olarak bizden ayrı farklı bir dindeler. Siyasi yaşamlarında da bize göre çok daha fazla laikler.
Dini her konuda siyasete alet etmiyorlar. Her hafta kiliseye gitmiyorlar. Dini bayramlarında küskünler, bayramlar  barışır emrini hatırlatmıyor. Sürekli birlik ve beraberlik mesajları vermiyorlar. Ancak bizdeki gibi dargında olmuyorlar. İşte yukarıda anlattığım söylemi burada görmek ve yaşamayı ben 30 yılımı geçirdiğim İsveç’te gördüm de ondan.

 

NE ZAMAN BU NOKTAYA GELİRİZ
Türkiye hep bir süreçten geçti. Yeni yasalar çıkardı. Yani yatırımlar yaptı. Çehresi değişti. Zenginleşti. Ancak tek değişmeyen siyasetçileri oldu. Siyasetçileri hep kavgalı, hep kırgın, hep uzlaşmanın ne olduğunu bilmeyen bir görüntü sergilediler dün de bugün de.
Demokrasiyi demokrasi gibi özümsemedi. Hem bir rövanşın peşinde oldu. Hep bir ayrıştırmanın peşinde koşarken, bayramları da bayram gibi yaşamadı. Bayram mesajları hep oldu ancak havada kaldı.

 

İnşallah bu Ramazan Bayramı sonrası bu güzel tablo havada kalmaz.
Tüm Türkiye bayramı bayram gibi acısız, gözyaşsız, birbirini kucaklayan, geleceğe umutla bakan bir bayram havasında idrak etsin.