Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeye gittiği için parti içinde sert eleştirilere hedef oluyor; neredeyse istenmeyen adam ilan edilecek.
CHP’liler eski genel başkanlarına büyük haksızlık yapıyorlar bence.
Bir kere Baykal, Erdoğan’ın davetine gitmeden önce Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirmişti.
Yani ortada gizli saklı yapılan bir şey yok.
İkincisi, halkın oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanının davetine gitmek bırakın siyaseti filan nezaketin gereğidir.
Bir yandan siyasette uzlaşma kültürünün olmadığından yakınıp diğer yandan 13 yıl ülkeyi yönettikten sonra Cumhurbaşkanı seçilmiş kişiyle diyalog kurmayı reddetmek anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir davranış değildir.
++
CHP’lilerin şu aşamada yapmaları gereken birbirleriyle kavga etmek değil koalisyonun bir ucundan tutmak olmalıdır.
Şayet CHP, Ak Parti ile koalisyon ortağı olmayı başaramazsa önümüzdeki aylarda karışacak, partinin ateşi zaten hiç sönmemiş olan kazanı fokur fokur kaynamaya başlayacaktır.
Kronik sorunu devam edip yine ana muhalefette kalacak bir CHP’de olağanüstü kurultayın toplanması ve yeni bir genel başkan seçilmesi kaçınılmazdır.
++
Siyasette hayalciliğe, romantizme yer yoktur; gerçekçi olmak, rasyonel davranmak gerekir.
Kılıçdaroğlu’nun MHP lideri Bahçeli’ye HDP’nin dışarıdan destekleyeceği bir hükümet için başbakanlık teklifinde bulunması tipik bir siyasi hata örneğiydi. Nitekim Bahçeli kendisine uzatılan makamı, “çürük koltuk imalatçılarıyla işim olmaz” diyerek reddetmiştir.
Ülkenin çıkarları, CHP liderinin hiç olmazsa bundan sonra siyaseten daha doğru davranmasını zorunlu kılıyor.
Bu amaçla atılacak ilk adım Ak Parti’yle koalisyon için olmayacak taleplerde bulunmak değil makulü aramak olmalıdır.
İkinci adım ise CHP’nin Meclis Başkanlığı için Baykal’ı aday göstermesidir.
++
CHP ile koalisyon kuramayacağını anlayan Ak Partililer kaçınılmaz olarak MHP’nin kapısını çalacak ve muhtemelen onlarla koalisyon oluşturacaklardır.
Böyle bir koalisyon CHP ile yapılacak koalisyondan daha uyumlu olabilir ama Çözüm Süreci askıya alınacağı için ülkenin yaşamsal ihtiyaçlarına yanıt vermekten uzak kalacaktır.