Pursaklar Belediyesi ve Pursaklar Sanayici ve İşadamları Derneği (PUSİAD) tarafından temin edilen yardımlar, Bayırbucak Türkmenleri için dualar eşliğinde yola çıkarıldı.

Bayırbucak Türkmenleri için toplanan bir tır dolusu ihtiyaç malzemesi, Belediye ve PUSİAD tarafından Hicret Camisi önünde düzenlenen törenle Bayırbucak’a gönderildi.

Törende konuşan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Bayırbucak Türkmenleri ‘ne yapılan saldırıyı kınayarak “Bugün, mazluma sahip çıkma günüdür. Bugün, Bayırbucak Türkmenlerinin, Müslüman kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırma günüdür” dedi.

Bayırbucak Türkmenleri ‘nin uğradığı zulme dikkati çeken Çetin, batı ülkelerinin tavrına tepki gösterdi. Çetin, ”Pursaklar Belediyesi olarak vicdani insani ve tarihimizden beslenen sorumluluğumuzu yerine getirebilmek için bir aradayız” diye konuştu.

Çetin, Suriye’deki mazlum halkın artık nefes alamaz hale geldiğini dile getirerek, ”Aylan bebeklerin cansız bedenleri sahile vururken batılı ülkeler bundan zerre kadar utanmadı. Ülkesini, evini Suriyelilere açan bir Türk milleti geçmişte olduğu gibi bugün de mağdurlara kucak açıyor” ifadelerini kullandı.

Esed’in vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çevirdiğini vurgulayan Çetin, şunları kaydetti:

“Bizler, Pursaklar Belediyesi ve halkı olarak zalim Esed’in Türkmen kardeşlerimizi yok etmeye yönelik yaptığı katliamı lanetliyoruz. Bizler, hiçbir zaman mazlumun dinini, ırkını sormadık. Zulüm kimden gelirse gelsin bunun karşısındayız. Müslümanlara yapılan zulme sessiz kalmadık, bu zulüm sahnesini yıkmaya devam edeceğiz. Kadim coğrafyamız üzerinde oynanan oyunun farkındayız. Ne senaryo kurarlarsa kursunlar boşa çıkacaktır”