Bayırbucak Türkmenleri ‘ne kazak ördüler

197

Çankırı Belediyesi tarafından Bayırbucak Türkmenleri’ne yardım amacıyla başlatılan “Kardeşliğe Bir İlmek de Sen At” adlı kampanyaya destek olan Türk Anneler Derneği üyeleri, ördükleri kışlık giysileri Bayırbucak Türkmenleri’ne gönderilmesi amacıyla yetkililere teslim etti.

Çankırı Belediyesi Beyaz Masa birimince başlatılan ve örgü ipleri belediye tarafından karşılanan kampanyada örülen ürünler teslim edilmeye başlandı.
Kampanyaya destek veren Türk Anneler Derneği Çankırı Şubesi üyeleri, Bayırbucak Türkmenleri için ördükleri kazak, hırka, eldiven ve bereleri belediyeye getirdi.
Belediye Başkanı İrfan Dinç, Türk Anneler Derneği üyelerini kampanyaya verdikleri destek için tebrik etti.

Bu tür yardımların çok anlamlı olduğunu vurgulayan Dinç, “Türkiye Anneler Derneği Çankırı Şubemiz bugün çok anlamlı bir kampanyaya ilgi ve alakalarını göstererek, yaptıkları ürünleri getirdiler. Bu kampanya Bayırbucak’taki Türkmen kardeşlerimize bir örgü kampanyası” dedi.

Annelerin tarihi bir misyonu yerine getirdiğine işaret eden İrfan Dinç, şöyle konuştu:

“Milli mücadele yıllarında Çankırılı kadınlarımız askerimiz için çorap örmüştü. Mehmetçiğimiz, yavrularımız karda, kışta üşümesin diye onlar ilmek ilmek sevgileriyle birlikte annelik duygularını işlediler. Bugün annelerimiz yine aynı duygu, aynı ruh ve aşkla ilmek ilmek sevgi ve fedakarlıklarımızı örerek, onlara katkıda bulundular.”

Dinç, belediyenin kampanyasına Çankırı’nın tamamından büyük destek geldiğini de ifade etti.
Türk Anneler Derneği Çankırı Şubesi Başkanı Songül Astarlıoğlu da belediyenin böyle bir kampanya başlattığını duyduklarında anneler olarak destek vermeleri gerektiğini düşündüklerini söyledi.
Bölgedeki sorunların sona ermesi temennisinde bulunan Astarlıoğlu,

“İlmek ilmek sevgimizi katarak örgü yaptık ve kampanyaya katıldık. İnşallah iyi günlerde giyerler. Bu kötü günlerin bir an önce bitmesini diliyoruz”

diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here