Türk güvenlik güçlerinin PKK ile mücadelesi sürerken örgüt liderlerinden Cemil Bayık, BBC ile yaptığı mülakatta ABD’nin öncülüğündeki Koalisyon güçleriyle temasları olduğunu iddia etti. Washington ise geçen yıl PKK ile temas iddialarını reddetmişti.

Kandil Dağlarında BBC muhabiri Ian Pannel’e konuşan Cemil Bayık, ABD’nin öncülüğündeki Koalisyon güçleriyle dolaylı temasları olup olmadığı sorusuna “Dolaylıdan da öte direkt de sayılabilir. Çünkü bizim güçlerimizin DAEŞ’le nasıl mücadee ettiğini dünya alem biliyor. Kaolisyon güçlerinden gizli, DAEŞ’le mücadele yürütülmedi. Zaman zaman görüşmeler bile olmuştur. DAEŞ’e karşı mücadele eden, gerillayla iletişime geçmek zorunda” karşılığını verdi.

Bayık, bu temasla ABD’den mi bahsettiği sorusunu ise, “Amerika’dan da, İngiltere’den de… Koalisyon güçlerini temsil eden esas Amerika’dır tabi. Sorun Amerika’yla veya başka biriyle görüşüp görülmeme sorunu değildir” şeklinde yanıtladı.
Uluslararası güçlerden kendilerine mektupla çağrılar yapıldığını söyleyen Bayık  “Bize savaşın durdurulması için çağrılar oldu, bize mektuplar gönderildi. Biz de bunlara mektuplarla cevap verdik. Savaşı başlatan biz değiliz ki bizden savaşın durdurulması istensin” iddiasında bulundu.

“MEKTUPLAR”IN KİMDEN GELDİĞİNİ AÇIKLAMAYI REDDETTİ

Cemil Bayık, mektupları kimin gönderdiğini, onlara açıklamadan söylemeyi uygun bulmadığını belirttiği mülakat sırasında müzakarelerin yeniden başlaması durumunda buna hazır olduklarını söyledi.
BBC mülakata ilişkin haberinde “Cemil Bayık Ağustos ayında ABD ile temas kurduklarını söylemiş ancak bu açıklama ardından Amerikan dışişleri bakanlığı bu iddiayı reddetmişti” dedi.